Kansere karşı beyaz koruma

Guatr birçok hastalığın kapısını açıyor. En önemlisi de kanseri tetikliyor. Korunmak içinse süt ve sarımsak en faydalı besinler:

Guatr toplumda oldukça yaygın görülen ve tiroit hormonunun yetersiz salgılanması neticesinde ortaya çıkan bir hormon rahatsızlığıdır. Tiroit bezlerinin az çalışması neticesinde görülen tiroit yetersizliği, ilerleyen evrelerde guatra dönüşmekte ve metabolizmanın yavaşlamasından kanser riskini artırmasına kadar riskleri beraberinde taşımaktadır. İyot azlığından ortaya çıkar. Bilhassa ergenlik çağında fazla görülür. Bu hastalıktan korunmak için tiroit bezlerinin çalışmasını sağlamak lazım gelir. Bunun için de bazı besin takviyeleri gereklidir.

SOĞAN-SARIMSA

İyot içeren yiyecekleri tüketmek guatrın iyileştirilmesinde en etkili yöntem olacaktır. Doğal olarak iyot içeren bitkiler sarımsak, havuç ve şalgamdır. Özellikle soğan ve sarımsak hem B vitamini, hem iyot hem de selenyum içererek guatra karşı çok faydalıdır.

DENİZ ÜRÜNLERİ

Deniz mahsulleri omega- 3 yağı açısından zengindir. İçerdiği selenyum, tiroit bezelerinin normal işleyişi için gereklidir. Çok önemli olan tiroit hormonlarının üretimi için yeterli iyot alınmalıdır.

DUT VE DUT KURUSU

Guatra karşı iyi gelen en iyi meyve duttur. Dutun tazesi de kurusu da tirotilerin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda guatrın en büyük düşmanı olan kabızlığı önler. Bolca tüketilmelidir.

SÜT ÜRÜNLERİ

B vitamini tiroit bezlerini destekler aynı zamanda iyodun etkisini arttırır. Karaciğer, böbrek, mantar, elenmemiş undan yapılmış ekmek gibi besinler de B vitamini zenginidir. Süt ve süt ürünleri ise iyot zenginliğini artıran en iyi gıdadır.

KURUYEMİŞ

Tiroitlerin çalışması ve guatrın etkinliğini yitirmesi açısından kuruyemişler de önemli görevler üstlenir. Antep fıstığı, sadem, fındık ve ceviz guatr hastaları için önerilir.

DEREOTU

Guatra karşı çok faydalıdır. Tiroit hormonlarını dengeler, sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra nodüllerin küçülmesinde veya tamamen yok olmasında da dereotu kürü etkilidir. Tek başına küçük nodülleri tamamen yok edebilir.

DiKKAT

Tiroid fazla çalışırsa tansiyon ve vücut ısısını yükselmesi ortaya çıkar. Tiroid az çalışırsa kilo artması, yorgunluk, kabızlık, dikkatin azalması, depresyon, çabuk üşüme, tırnak kuruması, saç kırıklığı ve kolesterol yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Yoruma kapalı.