Kadınlarda Bel Ağrısı

0

Kaburgaların altında ve kalçanın üstünde kalan bölgelerde hissedilen ağrılar bel ağrıları olarak isimlendirilir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bel ağrıları kadınlarda aktif hormon olan östrojenin eklemlerde gevşemeye yol açması ve sonucunda bel ağrısı olarak karşımıza çıkması bu durumu açıklamaya çalışan bir teoridir. Bununla beraber tamamen kadına özgü nedenlerle meydana gelen ağrıları gebelikle ilişkili ve diğer jinekolojik yani diğer kadın hastalıkları ile ilişkili bel ağrıları olarak gruplandırabiliriz.

Kadın Hastalıkları ve Bel Ağrıları
Ağrılı Adet Görme (dismenore): Ağrılı adet görme iki şekilde oluşabilir. Birincisi altta başka bir neden yatmaksızın, adet döneminde ortaya çıkan ağrılar; ikincisi ise altta yatan organik bir neden olduğu için adet döneminde ortaya çıkan ağrılardır (endometriozis ile beraber dismenore görülmesi gibi)

Endometriozis ve Adenomyozis: Endometriozis rahmin içini kaplayan endometrium dediğimiz dokunun olmaması gereken bir yerde gelişmesidir. Bu doku overlerde, tüplerde, karın içindeki organlarda, karnı örten zarda, kalbi çevreleyen zarda hatta göz gibi tahmini düşük organlarda bile olabilir kısacası ektopik endometriyum dokusu her yerde gelişebilir. Genellikle yumurtalıklar, tüpler ve karın içinde olduğundan bel ve karın ağrısına yol açar. Adenomyozis ise endometriyum dokusunun rahmin kas dokusu içine doğru gelişmesidir. Bel ağrısı ve karın bölgesinin altında içinde mesane, rahim gibi organların bulunduğu pelvik bölgede ağrıya neden olur.

Miyomlar : Rahmin kas tabakasından ve değişik oranlarda bağ dokusundan oluşan tümörleridir. Rahim üzerinde değişik noktalarda yerleşebilir. Bu durum komşu organlara yaptığı bası ya da büyürken rahmi yerinde tutan ligamentleri germesi ile bel ağrısı ve pelvik ağrıya neden olur. Ortaya çıkaracağı semptomlar miyomun büyüklüğü ve yerleşimi ile yakından ilişkilidir. (Bu başlık ayrı bir konu şeklinde incelenecektir.)

Yapışıklıklar (Adezyonlar): İltihabi hastalıklar, endometriozis, geçirimiş pelvik cerrahi gibi nedenlerle pelvik dokular arasında yapışıklıklar olabilir. Bu durum organların doğal hareket kabiliyetini kısıtlar ve sonuç olarak bel, kasık ve pelvik bölgede ağrıya neden olur.

Pelvik Enflamatuar Hastalık: Pelvik bölgede iltihabi bir durumdur. Karnı örten zar (periton ‘ı uyararak peritonite ve sonucunda da bel ve kasık ağrısına neden olur.

Rahmin Pozisyon Bozuklukları: Rahmin pelvik bölgede belli bir pozisyonu vardır, mesane üzerine doğru yatmış ve öne eğik durumdadır. Bu duruş hem komşu organların rahatı hem de rahmi yerinde tutan bağların gerginliği açısından ideal pozisyondur fakat her kadında bu şekilde değildir. Aşağı sarkmış durumda olması, ön yerine arkaya eğilmiş halde olması gibi değişimler mevcut olabilir. Bu durumda uterus komşu organların da konum ve fonksiyonunu etkiler. Sonuç olarak bel ağrısı, pelvik ağrı, ağrılı adet görme, ağrılı cinsel ilişki, mesane ve barsak fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.