Jilet Sonrası Kızarıklık ve Kaşıntı İçin Çözümler

0

Jilet diğer yöntemlere göre tüylerden kurtulmanın en kolay ve kısa yolu olarak tercih edilse de, jilet sonrası ortaya çıkan kırmızı kabarıklıklar ve kaşıntı hissi bu yöntemin dezavantajları olarak görülebilir. Bu kızarıklıklar ve kaşıntı özellikle daha açık kıyafetlerin giyildiği yaz aylarında kötü bir görüntüye neden olur. Daha da önemlisi kaşıntı artarsa kronik bir probleme dönüşebilir. Kadınlar için özel olarak üretilen tıraş sonrası losyon kullanarak, pamuklu kıyafetler giyerek ve diğer bazı pratik önlemlerle bu sorunu hafifletebilirsiniz.

Tıraş Sonrası Losyonu

Tıraş losyonu her ne kadar bir “erkek” ürünü olarak benimsense de jilet kullanan kadınlar içinde tıraş sonrası oluşan kızarıklıklara pratik bir çözüm olarak kullanılabilir. Özellikle derinin daha ince olduğu bikini bölgesindeki kırmızı kabarıklıkları tıraş sonrası hemen sürülen tıraş losyonu ile hafifletebilirsiniz. Kozmetik marketlerde veya süpermarketlerin kozmetik reyonlarında bulabileceğiniz tıraş losyonlarının fiyatı organik olmasına, içerdiği özel yağlara ve markasına göre geniş bir aralıkta değişiyor.

Bebek Bakım Ürünleri

Bebeğiniz varsa evinizde mutlaka pişik giderici kremi veya bebe yağı vardır. Pişik kremi tıraş sonrasında oluşan cilt tahrişini kısa sürede geçirir ve kaşıntıyı alır. Bebek yağı kullanacaksanız tıraştan hemen sonra ince bir tabaka halinde bölgeye sürün ve kağıt havluyla fazla yağı alın veya duştan çıkarken tahriş olan bölgelere bebe yağı sürüp çıkın.

Soğuk Su

Bacaklarınızı tıraştan sonra soğuk suda bekleterek kızarıklığı ve kaşıntıyı önleyebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise bir torbaya buz doldurup 10-15 dakika soğuk kompres yapmak.

Aloe Vera

Cildi yatıştırıcı özelliği bulunan aloe vera içeren kremleri veya aloe vera’nın kendisini tıraştan sonra sürebilirsiniz. Tıraş sonrası alkol bazlı kozmetik kremler ve jeller kullanmaktan kaçının. Alkol hassaslaşan cildinizi yakar üstelik kıl dönmesi riskini arttırır.

Diğer Öneriler

Bacaklarınızı sabah duş aldığınızda tıraş edin, gün içinde kızarıklıklar ve kaşıntı hissi geçecektir. Duştan çıkmadan önce sıcak suyu tamamen kapatın ve soğuk suyun altında 1-2 dakika bekleyin. Sabun yerine hassas ciltler için özel olarak üretilen tıraş köpüğü kullanın. Tüyleri çıktıkları yönün tersine değil çıktıkları yöne doğru alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.