İş yerinde zamanın hızlı geçmesi için ne yapmalı?

Yıllardır aynı şirkette çalışıyor olmanız ya da ihtiyacınız olan yeni işinize başlamış olmanız fark etmez. İş yerinde sıkılıyorsanız bu, sizin iş performansınıza da yansır mutlaka. İşte sıkılmak, ruh sağlığınızı da olumsuz etkiler.

Sıkıcı bir işiniz varsa bu, her gün 8-9 saatinizin yavaş yavaş ilerleyerek sizi bezdirmesi sonucunu doğurur. Ama bizim Pudra.com olarak, bu bir türlü ilerlemek bilmeyen zamanı hızlandırmak ve her gün aynı işi yapmanın verdiği sıkıcılıktan kurtulmak için önerilerimiz var. Dikkat, bazıları tehlikeli olabilir, patrona yakalanmamak şartıyla uygulayın!

Saati gözünüzün önünden uzaklaştırın. Bilgisayar başında çalışıyorsanız ya da duvar saatinin yakınında oturuyorsanız saati görmemeniz zordur. Ama yine de saati takip etmezseniz zaman daha hızlı geçecektir.

Kendinizi meşgul edin. Hiçbir şey yapmadan oturursanız, zaman olduğundan da yavaş ilerler. Çalışma saatleriniz içinde sürekli iş yaptığınızda saati fark etmeden geçtiğini göreceksiniz. İşinizin kendisi sıkıcıysa çok fazla yapacak bir şey yok. Diğer yolları deneyin.

Elinizden geldiğince günü bölün. Öğle yemeği ve diğer molalarla düzenli ara vermek sizi gün içinde rahatlatır. Elinizdeki işi mümkün olduğunca sık değiştirerek uzun saatler aynı şeyi yapmaktan uzak durun.

Bir iş tamamlamak için kendinizle ya da çalışma arkadaşlarınızla yarışmayı deneyin. İşinize biraz oyun katmak sıkıcılığını azaltabilir ve zamanın hızlı geçmesini sağlayabilir.

Akşam, hafta sonu ya da bir sonraki tatil için plan yapın. Tam dikkat gerektirmeyen, daha çok el becerisine dayanan bir işiniz varsa bu çok işe yarar. Aynı anda eliniz bir işle meşgulken zihniniz planlar yaparsa, aklınızın saate gitmesine engel olabilirsiniz.

Çalışırken müzik dinleyin. Çalışma masanızda bir radyo bulundurabilir ya da internetten müzik dinleyebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızı rahatsız edeceğinizi düşünüyorsanız kulaklık kullanmak işinize yarar.

Desteğe ihtiyacınız olduğunda kahve içmeyi deneyin. Çünkü kafein uyarır ve beyninizi zamanın daha hızlı aktığına dair kandırır.

Uygun bir ortamınız varsa kitap okumayı ya da internette gezinmeyi deneyin. Tabii ki patronunuz çalışma saatlerinizi bu işlerle geçirmenizden memnun olmayacaktır ama artık bu işi çaktırmadan yapabilme becerisi size kalmış…

Yaptığınız, gün içinde dışarıda olmanız gereken bir işse, dışarıdaki işinizi bitirdiğinizde hemen ofise dönmektense dışarıda biraz gezintiye çıkmayı deneyin. Ama ofis yakınlarında yapmayın bunu. Her zaman yakalanma riskiniz olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.