İş Değiştrme

Çalışma koşullarının zorluğu, yetersiz maaş, iş arkadaşlarıyla veya yöneticiyle anlaşamama, işin insanı artık tatmin etmemesi gibi pek çok nedenle iş değiştirmek isteyebilirsiniz.
Ancak günün maddi koşulları, girmek istediğiniz yeni işi aramak için mevcut işinizi bırakma lüksünü de yaşatmıyor maalesef.

Bu durumda çalışırken, çalıştığınız şirkete belli etmeden yeni bir iş arama zorunluluğu ortaya çıkıyor. Peki ama bunu nasıl yapabilirsiniz? İş bulmayı nasıl daha kolay hale getirebilirsiniz?
İş ararken tanıdıkların referansından nasıl yararlanmalısınız? Peki ya sosyal ağlar, sosyal aktiviteler? İş arama sürecinize etki eder mi?

Çalıştığım şirkete belli etmeden nasıl iş ararım?

Bu, zor ve etik olarak sorgulanabilir bir soru. Artık günümüzde işten ayrılıp yeni iş aramak gibi rahat koşullar yok ne yazık ki. O nedenle işten ayrılmadan yeni iş aramak gerekiyor.
Bunu, mümkün olduğunca yalan söylememeyi yaratacak ortamlar hazırlayarak yapmak gerekir. Yalan söylemeden, mazeret iznini kullanarak, önemli bir işiniz olduğunu söyleyerek iş görüşmelerinizi yapmalısınız.

Olumlu ve insan ilişkilerini iyi yöneten biri iseniz bu süreci de sağlıklı geçirebilirsiniz. Çok kurumsal şirketlerde kariyer planlama ya da insan kaynakları bölümleri, eğer çalışan iş yerinden, iş yeri de çalışandan memnun değilse, bu süreci iki tarafın bildiği geçiş zamanı olarak kurgulayabiliyorlar. Ancak ne yazık ki böyle şirketlerin sayısı çok fazla değil. O nedenle yalan söylememeyi sağlayacak zemini hazırlayarak yazışmalar ve buluşmalar tabii ki yapılmak zorunda.Başvurularda ve görüşmelerde, bırakılması düşünülen iş yeri ile ilgili hiçbir bilginin verilmemesi, hiçbir olumsuz şey söylenmemesi gerekir. “Şu kötü, bu kötü” demek yerine, “Ben şu iyilikleri, şu olumlu gelişmeyi, şu aşamayı beklediğim için iş değiştiriyorum” şeklinde kurgulamak daha sağlıklı.

İnternetteki sosyal ağlar iş bulmama yardımcı olur mu?

Sosyal ağlar, iş bulmaya ve yeni bağlantılar kurmaya yarar sağlayabilir. İnsanların fiziksel olarak bir araya gelip görüşmesi giderek zorlaşıyor. Dolayısıyla böyle ortamlarda birtakım fırsatları yakalamak mümkün. Sosyal ağlara konulan bilgilerin neyi göstermek istiyorsak onu içermesi gerekir. Çünkü artık şirketlerin insan kaynakları bu tür ağları kullanmaya başladılar.
İş yerlerinde çalışanların akademik bilgileri, teknik özellikleri kadar kişisel özellikleri ve kişisel gelişimlerinin ne seviyede olduğu merak edilir. Dolayısıyla buralara konulan fotoğraflar,
yazılar ilgi alanları pek çok şeyi yansıtır. Başka bir şey söylerken buralardaki bilgiler farklı ise bunlar soru işareti yaratır. Dolayısıyla tutarlı ve olduğu gibi görüleceği şekilde kullanılmasını öneriyorum herkese.

Kurumsal bir firmaya girmek için kişisel bağlantılarımı kullanmalı mıyım?

Kişisel bağlantıları kullanmak her zaman umulan tepkiyi getirmeyebilir. Çünkü o tanıdığımız kişinin iş ortamında nasıl bir etkisi ve durumu olduğunu bilmiyor olabiliriz. Öyle bir kişi tarafından öneriliyor olmak ters de tepebilir. Ancak sosyal hayatta iş aradığınıza, yetkinliklerinize dair sohbet ederken, bir şirkette o pozisyonda iş arayan biri varsa böyle bir tanışıklığın çok faydası olabilir. Bir iş yerinde bir proje kurgulanıyor ve bir kişi aranıyorken akla geliyor olmak, akla gelmeyi sağlayan bilgileri aktarıyor olmak, bunu sağlayacak kontaklara sahip olmak fayda sağlayabilir. Ama “Ben bunu tanıyorum, beni refere etsin” yaklaşımı çok da tepki alabilir. En azından o kurumda çalışan diğer insanlar açısından tepki doğurur.

İş başvurularında referans ne kadar önemli?

Gerçek becerileri, yetkinlikleri, tecrübeleri yansıtan ciddi bir referans işe girmek için başvurularda en önemli şeydir. Çoğu zaman sorulur; bir akrabamız, tanıdığımız olsa işe yarar mı diye. Üst düzeydeki yetkililer rica ve talep yerine getirmekten bıkmış durumda olurlar ve bazen bu tanıdık referansları ters tepebilir. Ama iyi bir referansın ille de üst düzeyden gitmesi ön koşul değildir. İşe alınmanıza yardımcı olur, süreci hızlandırır. Ancak iyi referansın altını doldurabilen kişi, her halükarda çok avantajlı olur ve dikkate alınır.

Kolay iş bulabilmek için hangi sosyal aktivitelere katılmalıyım?

Hedef olursa her şey çok kolaydır ve o nedenle hedefli iş bulmaya yönlenmek gerekir. Amaçlı bir yönlenişten sonra o amaca hizmet eden bütün sosyal aktivitelere ve çevre, zemin kontak geliştirici her şeye katılmak gerekir. Bu, olur olmaz her yere gitmek, kendini yıpratmak şeklinde olmamalı. “Benim şöyle bir amacım var” dendiği zaman, zaten hangi tür sosyal aktivitelerin önemli olduğu ortaya çıkacaktır.
Örneğin, kişi medya sektöründe iş bulmak istiyorsa, medya sektörü ile ilgili hangi alanda uzmanlaşacaksa, onun bütün aktivitelerine, konserlere, spor ve sosyal sorumluluk aktivitelerine katılmasında büyük fayda vardır.

Hangi kulüplere üye olmak iş ararken kolaylık sağlar?

İş konusunda hedef ve amaç belirlendikten sonra hangi kulübe, hangi sosyal sorumluluk projesine katılınırsa fayda getirir, bunun tespit edilmesi gerekir. Çünkü bu tür ortamlarda insan ilişkileri, olumlu tutum, özgüven, kendine liderlik yapma, birlikte çalıştığı ekibe liderlik yapma gibi iş hayatında çok gerekli olan başarı kriterleri, doğal olarak o süreçte gerçekleştirilmiş oluyor.Bu hem kişisel yetkinlikleri artırıyor hem de o sosyal ortamlarda birçok iş insanı ya da yönetici tarafından gözlenme fırsatı veriyor. Aslında referanslar böyle ortamlarda, iş ortamından daha rahat ve sağlıklı yaratılabilir. Çünkü orada bir para, menfaat alışverişi yok. Orada sergilenen olumlu tutumlar, her halükarda iş bulmakta veya bir işte kalmakta çok yardımcı olur.

Patronla aramı bozmadan işten nasıl ayrılabilirim?

Olumlu bir tutum sergileyerek, net, samimi, içten davranarak, bu değişikliğin neden olduğunu mümkün olduğunca olumlu taraflarıyla, ilerideki olumlu adımlara dikkat çekerek, olumlu durumları hatırlayarak tatlı tatlı ayrılmak gerekir. Bunun için insanın psikolojisini o şekilde hazırlaması önemlidir.

Koşullar çok hızlı değişebilir, ayrıldığınız iş yerinin yöneticisi ile başka bir yerde tekrar bir araya gelebilirsiniz. O nedenle ayrılışın da olumlu ve ileri dönük birtakım pencereleri açabilir şekilde olması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.