İndirim Psikolojisi

0

Kış mevsiminin bittiği şu günlerde hemen her mağazanın üzerinde gördüğümüz bir yazıdır “indirim”

Müşteri çekmek isteyen mağazalar, sezon bitiminde indirim üstüne indirim düzenliyor. Kimisinde %50, kimisinde ise %70 indirim gibi ilanlarla tüketiciyi mağazalarına yönlendiriyor ve almaya itiyor.

Mağazaların indirimleri her ne kadar müşterinin yararına gibi görünse de, önce fiyatlarını arttırıp sonra indirim yapan mağazaların asıl amaçlarının harcamayı kamçılayıp daha fazla kar elde edebilmek olduğu aşikar.

Birşeyler satın alma düşüncesini sürekli zihninin bir köşesinde canlı tutanlar vitrinlerdeki “indirim” yazılarının dayanılmaz çekim gücüne kendilerini kaptırıveriyorlar. Şu vitrin senin, bu vitrin benim derken, sonunda bir mağazanın içine dalıyorlar ve bir süre sonra elleri dolu, cüzdanları ise hayli hafiflemiş oluyor. İnsanların çoğu indirimli satışları takip ediyor. Kaliteyi daha ucuza alabilmek isteyenler, kendilerine engel olamayıp indirimli gördüğü her ürünü almaya yöneliyorlar.

Son zamanlarda ise online indirim mağazaları hayli revaçta. Bu siteler, fiyatının yüksek olduğu ürünleri tüketiciye indirim fırsatları ile sunup, psikolojik baskı kurarak müşterilerini etkilemeye çalışıyorlar. Tüketici gördüğü ürünü önceki fiyatıyla karşılaştırma yapıp, ürünün fiyatının düşüşüne aldanarak hiç ihitiyacı olmadığı bir ürünü dahi yine de alma ihtiyacı hissediyor.

 

Kısaca teknolojideki yeni gelişmeler yine tüketime, yine insanları alışveriş yapmaya yöneltmek için kullanılıyor.

İnsanlar aldıkça alıyor, aldıktan sonra pişman oluyor, ama yine de almaktan kendini alamıyor. Bu durum kısır bir döngü halini alıp giderek alışveriş bağımlılığına yol açıyor. Peki indirim aldatmacasına kapılıp gereksiz yere harcamaktan kaçınmak için neler yapmak gerekir?

-Öncelikle alışverişe çıkmadan önce ihtiyacınızı tespit edin ve sadece tespit edilen ihtiyacınız için bütçe ayırın.

– İhtiyacın satın alınması sürecinde en ucuza/en kalitelisinin satın alınabilmesi için yeteri kadar fiyat ve çeşit ve modeli inceleyin.

-İndirimli gördüğünüz bir ürünü almak istediğinizde kendinize ‘indirimde olmasaydı bunu alır mıydım?’ diye sorun.

-Daha iyi fiyatları araştırın ve en iyi fiyatla alım yaptığınızdan emin olmak için, fiyat-miktar karşılaştırması yapın.

-İndirimde gördüğünüz her ürün, gerçekten indirilmiş olmayabilir, ayrıca sadece iyi fiyatlı olduğunu düşündüğünüz için satın almayın.

-Uzun dönemli düşünün: Harcamayı düşündünüz parayı biriktirirseniz, ihtiyacınız olduğu halde alamadığınız yüksek fiyatlı bir ev eşyasını alabileceğinizi, çok istediğiniz bir yere tatile gidebileceğinizi veya ihtiyacı olan birine yardımcı olabileceğinizi kendinize hatırlatın.

-Etiketleme stratejilerinin engellerine takılmayın, örneğin 10 Lira yerine 9,99 Lira etiket ile satılan bir ürüne aceleyle hareket ederken baktığınızda, zihniniz rakamı yukarı yuvarlamaktansa, ilk sayıya odaklanacaktır.

-Markette fazla alışveriş yapmayı düşünmüyorsanız, sizi daha fazla ürün almaya teşvik edecek büyük market arabası yerine, küçük sepet kullanın.

– Kredi kartlarınızdaki borçları sizin ödeyeceğinizi unutmayın.

-Hala alışveriş konusunda kendinizi kontrol edemiyorsanız, büyük ihtimalle tatmin edemediğiniz bazı duygusal ihtiyaçlarınız veya psikolojik sorunlarınız söz konusu olabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.