Hazır Sebzelere Dikkat!

Günümüz koşullarında ciddi sağlık sorunlarının zaman zaman gündeme geldiğini düşünecek olursak, hazır yani paketlenmiş sebzeler konusunda ne derece titiz olmamız gerektiğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Peki, paketlenmiş gıdalara neden dikkat etmeliyiz? İşte cevabı.

Daha fazla mesaj

Paketlenmiş taze sebzeler, öncelikli olarak birçok Avrupa ülkesinde fazlasıyla kullanılmakta. Son zamanlarda da ülkemiz genelinde ciddi anlamda artış gözlenen paketlenmiş gıdalar konusunda başlatılan çalışmalar hızla devam ediyor. Bununla birlikte yine son zamanlarda hazır besinlerin satışı marketlerde yüksek oranda artış gösterdi. Bunun sebebi olarak da; ülkemizde çalışan kadınların sayısının hızla artış göstermesi ve temizlenmesinin zor olması, hazırlanan ve paketlenen ürünlerin diğerlerine oranla çok daha pratik olmasıdır.
Genellikle gıdaları yıkayacağımız suyun temiz olması ve paketleme sırasındaki istenilen hijyenik ortamın sağlanması durumunda, tüketiciye sağlıklı besin maddeleri sunabilmek de mümkün olabilmektedir. Yine, üreticilerin ve tüketicilerin hijyenik ortam koşullarını sağlamaları koşuluyla, depolarda biriktirilen sebzelerin raf ömürlerinin önemli oranda arttığı da bilinen diğer gerçeklerden biridir.

Paketlenmiş bazı hazır gıda maddelerinde koliform denilen bakteri gruplarının bulunması yani dışkı ile ilgili bir bulaşmanın söz konusu olması da sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Taze gıdalar toprakla direkt olarak temas halinde olduğu için ve bununla birlikte kirli sularla sulamaya maruz bırakıldıkları esnada, kontaminasyona uğradıklarından bunlarda koliform bakterilerinin bulunması her zaman olağandır.B u nedenle üreticiler bu konuda dikkatli olmalı ve mutlaka sebzelerin, kullanılan aletlerin mikrobiyolojik testleri sık sık yapılmalıdır ve paketlemenin el değmemiş ortamda yapılması sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.