Hastalık Hastası Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli yorgun, bitkin ve halsiz hissediyor musunuz? Hatta çalışmadığınız günler de bile! Öyleyse halk arasında Hastalık Hastası olarak bilinen ve tıpta fibromiyalji adı verilen hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.
Peki ya hastalık hastalığı belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu soruların hepsini ve daha fazlasını Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa’ya sorduk.

Fibromiyalji Hastalığı nedir?
İş yapmadığınız zamanlarda bile kolunu kaldıracak haliniz yoksa çağımızın hastalığı Fibromiyalji’ye yakalanmış olabilirsiniz. Genellikle ağrı ve yorgunluk şikayetleriyle kendini gösteren bu hastalık yumuşak doku romatizması olarak tanımlanır. Kadınlarda daha sık görülen hastalık hastalığı, depresyon, sabah sertliği, karında kramp, yorgunluk ve uyku bozukluğu olarak kendini gösterir. Hastalık hastalığı iki şekilde görülür. Birincisi daha sık görülen tiptir ve asıl sebebi bilinmez. İkincisi ise yaralanma ve cerrahi sonrası gelişir. Genetik faktörler de bu hastalıkta etkilidir.

Fibromiyalji Hastalığı belirtileri
Fibromiyaljili hastaları en az 2 ya da 3 yerinin birden ağrıdığını söyler. Hastalarda genellikle vücut ağrısı bulunur. Ağrı yanıcı, zonklayıcı ya da sabit olabilir. Genellikle sabahları sık görülür. Gün içerisinde devam eder ve akşamları son reddeye ulaşır. Diğer bir belirti ise uyku düzensizliğidir. Bu hastalarda büyüme hormonu salgısı azdır. Bu nedenle uyku düzensizliği söz konusudur. Hastaların %60 ya da %90′ında kötü uyku vardır. Dinlendirmeyen uyku bu hastalığın temel özellikleri arasındadır. Göze çarpan en önemli özelliklerden biriside yorgunluk ve şiddete eğilimdir.

Bu hastalığa yakalananların vücudunda ağrıyan belli başlı noktalar vardır. Bunlar boyun, omuz, üst göğüs ve bel bölgesindedir. Hastalığa baş dönmesi, migren, soğuk intoleransı, sık idrara çıkma, karpal tünel sendromu, çene ağrısı, deri duyarlılığı gibi farklı patolojiler eşlik edebilir. Hastalık tanısı koyulması için ağrıyan 18 noktadan en az 11′inin tespit edilmesi gerekir.

Fibromiyalji Hastalığı tedavisi
Bu hastalıkta asıl amaç ağrı halkasının kırılmasıdır. Manuel olarak dokulara yapılan gevşetme, ağrı olan yüzeydeki kan akışını düzene soktuğu için ağrının azalmasına yardımcı olur.
Omurgaya yönelik yapılan manuel uygulamalar, dokuları ve organları rahatlatır. Ağrıya duyarlı olan bölgelerdeki basıncın azalmasına yardımcı olur.
Meditasyon, yoga, hipnoz gibi gevşeme eğitimleri bu hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku