Hamilelikte Ruh Sağlığınızı Nasıl Destekleyebilirsiniz?

0

Hamilelikte Ruh Sağlığı

Genellikle hamilelik sırasında bebeğinizin sağlığına çok odaklanırsınız, peki ya ruh sağlığınız?

Pek çok yeni anne bana hamilelik sırasında veya bebeklerini doğduktan sonra zihinsel sağlıklarıyla gerçekten mücadele ettiklerini söylüyor. Hamile olmak, bebeği büyütmek ve bebeğinizi doğurmak, hayatınızdaki en büyük geçiş değilse de bunlardan biridir. Hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki haftalarda kendimize iyi bakmalıyız. Ruh sağlığınız, fiziksel sağlığınız kadar önemlidir.

Bazı endişelerin ve korkuların olması normaldir. Hamilelik inanılmaz derecede heyecan verici bir dönemdir, ancak aynı zamanda vücudunuzda meydana gelen tüm fiziksel ve hormonal değişikliklerle birlikte bunaltıcı olabilir; doğum öncesi testler, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı seçmek, sağlığınızla ilgili endişeler veya bebeğinizin sağlığı!

Bilinmesi gereken temel gerçekler:

– 5 hamile kadından 1’i doğum öncesi anksiyete veya depresyon yaşar.
– 7 yeni anneden 1’inden fazlası ve 10 yeni babadan 1’i doğum sonrası depresyon yaşıyor.
– Hamilelik sırasında veya doğum sonrası dönemde anksiyete ve depresyon hafif, orta veya şiddetli olabilir.
– Semptomlar bazen aniden başlar veya haftalar veya aylar içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

Perinatal anksiyete ve depresyon, birçok insanın düşündüğünden çok daha yaygındır ve kadınlar, çocuk doğurma döneminde akıl sağlığı sorunları yaşıyorlarsa destek almaları gerekir.

Peki hamilelik sırasında ve bebeğiniz doğduktan sonraki haftalarda ruh sağlığınızı desteklemek için ne yapabilirsiniz?

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün
Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra vücudunuza iyi bakmanız önemlidir. Gün boyunca yeterince yediğinizden emin olun ve susuz kalmayın. Hamilelik sırasında egzersiz yapmanın ruh halinizin iyileştirilmesi ve vücudunuzun endorfin ve diğer iyi hissettiren hormonları salmasına yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Kadınların çoğu hamilelikleri boyunca düzenli egzersiz yapmaya devam edebilir, ancak sizin için güvenliyse, seçtiğiniz faaliyetten emin olmak için doktorunuza danışın.

Uykunuzu en üst düzeye çıkarın ve yapabildiğiniz kadar kestirin – Bunun zor olabileceğini biliyoruz, ancak yeni bebeğinizin ilk birkaç haftasında bu özellikle önemlidir!

Yardım isteyin!
Yeni bebeğinizle evde geçirdiğiniz ilk haftalar zor olabilir, sadece beslemek ve bebeğinize bakmak günün çoğunu alabilir! Bir yemeği yapma veya aile / arkadaşların ev işlerine yardım etme tekliflerini kabul edin. Eşiniz bebeğinize bakarken biraz kestirin veya rahatlatıcı bir duş alın.

Emzirmekle mücadele ediyorsanız veya bebekleriniz uykudaysa, herhangi bir zorluğun üstesinden gelmeniz için size yardımcı olması için bir ebeye veya emzirme danışmanına ulaşın.

Eşiniz ve ailenizle iletişim kurduğunuzdan emin olun – yardımcı olmaktan mutlu olabilirler ancak sizi nasıl destekleyeceklerini veya tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilemeyebilirler.

Erken profesyonel destek isteyin
Bazı mükemmel destek hizmetleri mevcuttur, bu nedenle erken ulaşın! En iyi ilk adımlardan biri, ebe, aile doktoru veya doğum uzmanınızla nasıl hissettiğinizi konuşmaktır. Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız sizi psikologlar ve anne-bebek birimleri gibi yardımcı olabilecek diğer uzmanlara ve destek hizmetlerine yönlendirebilir.

Çocuk doğurma döneminde anksiyete ve depresyon yaygın olsa da, kesinlikle doğru destekle tedavi edilebilir olduğunu hatırlamak gerçekten önemlidir. Siz veya eşiniz iki haftadan daha uzun süredir herhangi bir semptom yaşıyorsanız veya nasıl hissettiğinizi düşünüyorsanız lütfen ebenize, doktorunuza veya doğum uzmanınıza ulaşın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.