Hamilelikte Pilatesin Faydaları

0

Pilates günümüzde kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek için kadın erkek her yaşta kişi tarafından tercih edilen popüler bir egzersiz yöntemi olmasının yanı sıra, hamile kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. Pilates, hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar kadını doğuma hazırlar; kadının daha rahat, sağlıklı ve stressiz bir hamilelik geçirmesini sağlar. Pilates vücudu güçlendirir ve doğum sonrasında da bedenin daha çabuk bir şekilde eski formuna dönebilmesini sağlar.

Hamilelik boyunca salgılanan bir takım hormonlar yüzünden ve karnın büyüyüp kilo artışı olmasından dolayı, anne adayı kendini psikolojik olarak daha güvensiz, mutsuz ve stresli hisseder. Ayrıca hamilelikte vücudun esnekliği azalır ve vücuda yük binmesi duruşu bozabileceği gibi karın duvarı kasları, karın içi organları, pelvik kasları, bel ve sırt gibi belirli bölgelerde ağrılara sebep olur. Güçlü pelvik taban kasları özellikle doğum esnasında anne adayları için çok büyük önem taşır. Pilates egzersizleri karın bölgesi, pelvis, sırt, bel, kollar ve bacaklardaki kasların esnek olmalarını ve güçlenmelerini sağlar. Aynı zamanda pilates omurga ve duruşu da düzeltir ve hamilelik süresince meydana genel sırt ve bel problemlerini de en aza indirger. Pilates ayrıca hamilelikte rastlanan hazımsızlık, ödem, idrar kaçırma gibi sorunların da azalmasına yardımcı olur.

Hamilelikte yapılan pilatesin bebeğe de faydaları vardır. Pilates egzersizleri sayesinde annenin dolaşım sistemi düzene girer ve öğretilen diafram egzersizleri ile oksijen kullanım kapasitesi artar. Bu da hem bebeğe besin maddelerinin daha fazla ulaştırılmasını hem de bebeğin daha fazla oksijen ile beslenmesini sağlar. Araştırmalar aynı zamanda hamilelik süresince egzersiz yapan annelerin bebeklerinin kalp atışı, nefes ve iç organları kontrol eden otonom sinir sisteminin daha iyi çalıştığını göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.