Hamilelikte Neler Yapmalı? Neler Yapmamalı?

Kasım 19, 2013

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler büyük bir liste oluştururlar. Üstelik bu yasakların hepsi de sigara, aşırı alkol tüketimi gibi çok göz önünde olan yasaklar olmadıkları için bunları bilmek ve farkında olmak kimi zaman zor olabilir. Mesela kedi kumu hamilelerin uzak durması gereken bir malzemedir ve çoğu anne adayı bunu bilmez.

İşte diğer, bildiğiniz ya da bilmediğiniz, yasaklar ve yapılabilecekler:

Folik asit alın
Doktorlar, korunma yöntemlerini bıraktığınız andan hamileliğin 12. haftasına kadar her gün, günde 400 mikrogram folik asit almanız gerektiğini söylüyorlar. Çünkü böylece, doğum kusurlarının ortaya çıkma ihtimali çok daha azalıyor.
Aynı zamanda folik asit içeren bu gıdaları almanızda da yarar var; brokoli, ciğer, ıspanak, esmer pirinç ve takviyeli kahvaltı gevrekleri.

Kafeinin yanına bile yaklaşmayın
Demir emilimini engelleyebilecekleri için, yemek zamanlarında çay ve kahveden kaçınmalısınız. Çünkü demir, bebek ve anne için son derece önemli bir besindir.
Ayrıca fazla kafeinin bebeklerin kalp atışlarının düşük olmasına neden olduğu ve ilerde hastalıklarla karşılaşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Çok fazla kafein alımı düşüklere bile neden olabilmektedir. Bu nedenle anne adaylarına günde 200 mg.’dan fazla kafein almamaları önerilmektedir.

Hamilelikten önce hangi sporu yapıyorduysanız yapmaya devam edin
Hamilelik süresince egzersiz yapmak hem sizin, hem de bebeğiniz için çok faydalıdır.
Hamilelik sırasınca vücudunuzun strese maruz kaldığını da göz önünde bulundurarak, daha önce yapmadığınız bir spora başlamamanız akıllıca olacaktır.
Ayrıca tehlikeli sporlardan da uzak durmanız gerekir.

Aktif olun
Yüzmek, yürümek, yoga yapmak hamilelik sırasında aktif kalmanız için en faydalı yöntemlerdir. Böylece vücudunuzun hamilelikle daha kolay baş etmesine yardımcı olursunuz ve doğum ve doğum sonrası süreçte çok daha kolay toparlanırsınız.

Sigara içmeyin
Hamilelikte sigara içmek önerilmemektedir. Hamilelik sırasında her içtiğiniz sigara adedi bebeğinizin sağlık durumunu etkilemektedir.
Hamileyken sigara içmek düşük, ölü doğum, yoğun sabah bulantıları ve bebeğin hamilelikte oluşan zorluklarla baş edememesi gibi durumlara neden olabilmektedir.
Bu nedenlerle hamilelikte sigara içmemek son derece önemlidir.

İki kişi için yemeyin
Hamilelikte ”İki kişilik yiyorum.’’ Lafının arkasına sığınmak yanlıştır. Normalde yediğinizin iki katını yemeniz hem sağlıklı olmaz, hem de aşırı kilo almanıza neden olur.
Hamileliğin son 12 haftasında günde ekstra 200 kalori almak (2 küçük dilim ekmeğe eşittir) yeterlidir. Bu ekstra 200 kaloriyi de taze sebzeler, demir içeren gıdalar gibi sağlıklı gıdalardan almasınız.
Hamilelikte uzak durmanız gereken besinler ise; çiğ balık, çiğ et, kabuklu deniz ürünleri, pişmemiş yumurta, pate (kaz ciğeri), pastörize edilmemiş süt ürünleri (yumuşak peynirler ve rokfor) ve yüksek dozda A vitamini içeren gıdalardır.

Yardım istemekten çekinmeyin
Hamileyseniz, ihtiyacınız olan anlarda yardım istemeniz çok önemlidir. Hiçbir anne adayı kendilerini zorlayan aktivite ve işleri yapmamalıdır. Hamileliğiniz sırasında işinizi bırakamıyor olabilirsiniz ama evde ve işte yapacaklarınızı hafifletebilirsiniz. Mesela alışverişe çıkmak yerine internetten market alışverişinizi yapabilir, işyerindeki bazı görevlerinizi başkalarına devredebilirsiniz.
Ayrıca endişelerinizi ve merak ettiklerinizi ailenizle ya da profesyonellerle konuşmaktan çekinmemelisiniz.

Alkole yenik düşmeyin
Aşırı alkol tüketiminin düşüklere ve diğer komplikasyonlara yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle de doktorlar, özellikle hamileliğinin ilk 12 haftasındaki anne adaylarının, alkol tüketiminden uzak durmasını önermektedirler.
Eğer alkol tüketiyorsanız, haftada 2-4 kadehten fazla tüketmemeniz de önemlidir. Yüksek oranda alkol tüketen annelerin çocuklarında davranış bozuklukları, yüz anormallikleri ve gelişim bozuklukları olma ihtimali oldukça yüksektir.

Vitaminleri sevin
Folik asidin hamilelikte ne kadar önemli olduğunu bütün anne adayları bilmektedir. Ama bunun dışında başka vitaminlere de vücudunuzun ihtiyacı vardır.
D vitamini bebeğin diş ve kemik gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca kalsiyum da bebeğinizin diş ve kemik yapısı için önemli bir vitamindir. C vitamini ise vücudunuzun, hamileliğin getirdiği, stresle savaşmasına yardımcı olur. Turunçgiller, C vitamini açısından zengindir ama bunun dışında domates, brokoli hatta patateslerde bile C vitamini bulunmaktadır.

Düzenli check up yaptırın
Doktorunuza düzenli kontrolleri yaptırmanız ve sürekli iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Kontrollerinizi asla aksatmayın.

Kedi kumunu asla siz değiştirmeyin
Kulağa garip gelse de kedi kumunda ve dışkısında bulunabilen parazitler toksoplazmoz enfeksiyonlarına neden olabilir ve bu düşük ya da ölü doğumlara neden olabilmektedir.
Bu nedenle, eğer kedi besliyorsanız, tuvalet kutusunun yanında ve kedinizin dışkıladığını düşündüğünüz bahçe köşelerinde dikkatli olmalısınız. Böyle alanlarda bulunursanız yapmanız gereken şey mutlaka eldiven takmaktır.
Bu parazit sadece kedi dışkısında bulunmamaktadır. Pastörize edilmemiş keçi sütü, çiğ et ve tütsülenmiş etlerde de bu parazit bulunabilmektedir. Bu nedenle bu gıdalardan da uzak durmanızı öneririz.

Dinlenin
Hamileliğiniz sırasında aklınızdan çıkartmamanız gereken en önemli şey dinlenmeniz gerektiğidir. Yorgun, stresli bir anne adayı mutlu bir anne adayı değildir ve bu, bebeğini de etkiler.

 

Bir Cevap Yazın