Hamilelikte Listerya Enfeksiyonu

Kasım 22, 2013

Hamilelik , anne adayları için mutlu ve heyecanlı bir dönem . Ancak bazı sağlık sorunları ve enfeksiyonlar bu pembe tabloyu bozabiliyor . Listeria bakterisi de ciddiye alınması gereken enfeksiyon etkenlerinden biri . Ve maalesef 9 aylık hassas süreçte istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor .

Beslenme uzmanları anne adaylarına ; çiğ et , pastörize edilmemiş ürünler ve yıkanmamış sebzemeyvelerin tüketilmemesi gerektiğiyle ilgili sıklıkla uyanda bulunurlar . İşte bu uyarının nedeni tam olarak ” Listeria Bakterisi ” ! Son derece tehlikeli bir bakteri olduğu için anne adayları bu uyanları mutlaka ciddiye almalı .

Listeria toprakta ve suda bulunan bir bakteri . Sebzeler topraktan kontamine olabilirken , hayvanlar da listeria için taşıyıcı olabiliyorlar . Listeria pişmemiş etler , çiğ deniz ürünlen , pişmemiş sebzeler , pastörize edilmemiş süt , pastörize edilmemiş sütle hazırlanan yemekler ve ısıtıp yenilebilecek hazır gıdalarda bulunabiliyor . Bakteri pişirilmeye hazır açıkta beklemiş gıdalarda üreyebiliyor . Şarküteri etlerinde ise pişirmeyle paketleme arasında kontaminasyon ( bulaşma ) olabileceği düşünülüyor . Yiyeceklerin çiğ et veya iyi yıkanmamış sebzelerle teması da bulaşmaya yol açabiliyor . Pastörizasyon ve iyi pişirme listeria ´ yı öldürüyor . Hamilelikteki etkileri Listeria çok nadir görülen bir enfeksiyon . Dolayısıyla ülkemizde ancak birkaç binde 1 hamilede ortaya çıktığı düşünülüyor , Hamilelikte plasenta yoluyla kolaylıkla bebeğe geçip ölümcül olabilecek bir enfeksiyon . . . Bazı durumlarda ortaya çıkış nedeni bilinmiyor . Hamilelerin bu tür besinlerden uzak durmaları , dondurulmuş besinleri ise çözüldükten sonra hızlıca ve iyi pişirerek yemeleri gerekiyor . Önlem almak için . . . . Pastörize sütler tüketin ya da sütü evde en az 5 dakika kaynatın . . Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler yemeyin . . Hamilelikte hot dog ve soğuk şarküteri etlerini yemekten kaçının . . Buzdolabında saklanan tütsülenmiş deniz ürünlerini yemeyin . . Tüm meyve ve sebzeleri iyi yıkayın . . Yiyecekleri hazırlamadan önce ellennizi iyice yıkayın . Hazırlık yaptığınız yüzeylerin temiz olmasına dikkat edin . . Buzdolabını 4 santigrat dereceden düşük soğuklukta tutun . Buzdolabının içini sık sık temizleyin . . Pişmiş yiyeceklerin çiğ et ve yıkanmamış sebzeyle temas etmesini önleyin . . Et , tavuk ve yumurtalı yemekleri iyi pişirin . . Soğukta muhafaza edilmesi gereken gıdaları hızlıca buzdolabına veya buzluğa koyun .

Hastalığın kuluçka süresi 260 gün arasında değişiyor . Listeria enfeksiyonu kendisini hafif grip benzeri bulgular , baş ağrısı , kas ağrıları , ateş , titreme , bulantı , kusma , mide rahatsızlıkları ve ishalle gösterebiliyor . Eğer sinir sistemini tutarsa ense sertliği , oryantasyon bozukluğu , istemsiz kasılmalar gibi dramatik bir tablo ile ortaya çıkabiliyor . Hamilelikte listeria bazen anne adayında hiçbir bulguya yol açmadan erken doğum sancılarına neden olabiliyor . Bebeğin iyilik halinde ani bozulmaya yol açabiliyor . Hamilelikte listeria bulguları ya da sebebi belirlenemeyen ateş varlığında hemen doktora başvurmak gerekiyor , özellikle 2 ay öncesine kadar şüpheli bir gıda tüketimi varsa kan sayımı , beyaz küre tayini , kan kültürü dahil testler yapılmalı ve listeria bulguları hatta şüphesi varlığında uzun süreli antibiyotik tedavisine başlanmalı . Bu , hem anne adayı hem bebeği tedavi edecektir . Aksi takdirde erken hamilelikte düşük , ilerleyen hamilelikte erken doğum , anne kamında ölüm ve yenidoğanda ciddi sağlık sorunları oluşturabiliyor .

Tanı için anne kanı, idrar, bebek kordonundan alınan kan, amnion sıvısından yapılan kültürler kullanılır.
Tedavisinde penisilin türevi antibiyotikler kullanılır.

 

Bir Cevap Yazın