Hamilelikte Aşırı Bulantı ve Kusma Tedavisi

Mart 14, 2019

Hamilelik süresince anne adaylarına en çok rahatsızlık veren yan etkilerden biri bulantı ve kusma. Bebeğe zararı olmayan ancak tedavi edilmesi gereken aşırı bulantı ve kusmaya Hiperemezis Gravidarum denir.
Anne adaylarının yaklaşık %50’si hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusmadan şikayetçidir. Bu durum hamilelerin %0.5-1’inde çok şiddetli boyutlarda olabilir. Sanılanın aksine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz. Aynı şekilde annede aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez. Ancak şiddetli boyutlarda bulantı ve kusma anne adayında kilo ve sıvı kaybına yol açabilir, bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Hiperemezis gravidarum tedavisi nasıl yapılır?
Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemli. Sıvı alımı yemek yedikten bir saat sonra olmalı, yemekle birlikte sıvı almak bulantıyı artırabilir.
Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Yatak istirahati hatta gerekli olduğu takdirde hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir. Aşırı bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek için doktora danışılarak bulantı giderici ilaçlar da alınabilir.

 

Bir cevap yazın