Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Aslında hamilelik erkekten gelen sperm hücresinin kadından gelen yumurta hücresi ile döllendiği andan itibaren başlar. Hamilelik belirtileri ise kişiden kişiye değişebilir. Bazıları ilk haftadan itibaren hissedebilirken bazılarında bu süre 3 aya kadar çıkabilir. Belirtilerden en önemlisi hiç şüphesiz ki adet kesilmesidir. Bu belirti hamileliğin ilk adımlarından olabilir.

Gebelik belirtileri ile adet öncesi hissettikleriniz bir birine benzerdir. Bazı kadınlar ovulasyon birkaç gün sonra erken gebelik belirtilerini fark edebilirler. Bu belirtiler gebelikten dolayı olup olmadığını söylemek zordur. Bu belirtiler göğüslerde şişkinlik, ruh hali, şişkinlik veya sık idrara çıkma olabilir. Ne yazık ki, bu belirtilerin bazıları da bir kadın hamile olmasada ortaya çıkabilecek işaretlerdir.

Gebe gibi hissediyorum ama Belirtiler gebelik ile ilişkili değil

Progesteron seviyeleri yumurtlamadan sonra artar. Progesteron seviyesindeki bu artış hamilelik belirtilerine benzer belirtiler hissetmeye neden olabilir. Bu erken gebelik belirtileri olabilir veya onlar aslında gebelikle ilişkili olmayabilir. Implantasyon meydana gelmiş olabilir önce belirtiler fark ederseniz, belirtiler yumurtlama ziyade gebelik sonrası gerçekleşecek normal hormonal değişiklikler nedeniyle muhtemeldir. Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra hormanel değişiklere daha duyarlı olurlar. Son zamanlarda ve özellikle ilk yumurtlama döngüsü sırasında hamile gibi hissediyor olması hap alarak durdu kadınlar için oldukça yaygındır.

Progesteron rahim zarının kalınlaşmasına yardımcı olur ve implantasyon için vücudunuzu hazırlayan bir hormondur. Progesteron gebelik sırasında da adet döngüsünde önemli bir rol oynar. Hamile olduğunuzda, östrojen ve progesteron düzeyi de yüksektir. Bu hormonlar, mide bulantısı, şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet gibi tipik hamilelik belirtileri nedenleri nin de bir parçasıdır.

Eğer hamile değilseniz, sizin progesteron seviyeniz düşecektir ve menstruasyon meydana gelecektir. Menstruasyon meydana gelmeden önce yaklaşık bir hafta PMS belirtilerini fark edebilirsiniz.

Gebeliğin erken döneminde fark dilebilecek Belirtiler

Yoğun PMS belirtileri gebelik belirtisi olabilir. Bazı kadınlar implantasyon sonucu implantasyon oluşur kramp ya da hafif kanama fark eder. Eğer dönemin gelmesini beklerken birkaç gün önce lekelenme veya hafif kanama fark ederseniz, bu implantasyonunun bir sonucu olabilir. Kadın PMS belirtisi olarak düşünüyor olsa da kramp aynı zamanda hafif lekelenme ile birlikte, özellikle erken gebelik belirtisi olabilir.

Diğer erken hamilelik belirtileri bir cevapsız dönemi, ruh hali, bulantı, sık idrara çıkma, meme değişiklikleri ve yorgunluk olabilir.. Eğer 6-8 haftalık hamile olan ve hamileliğinizin başında hiç belirti olmaması anormal değildir. Sabah bulantısı veya meme değişiklikleri gibi belirtiler olmayabilir.

Önce hamile olan kadınlar için, PMS belirtileri hamilelik belirtileri ile ayırt etmek daha kolay olabilir. İlk hamilelikse bunu anlamak zor olabilir . Emin olmanın en iyi yolu gebelik testi almaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.