Hamile Eşinize Nasıl Davranmalısınız?

Mart 12, 2019

Pek çok erkek karısının hamile olduğunu öğrendiğinde büyük bir stres ve panik içerisine girer. Her ne kadar yazılarımızda genellikle kadınları esas alsak da bu sefer erkeklerin okuması gerektiğine inandığımız bir konu ile karşınızdayız. Kadınlar hayatları boyunca bir gün çocuk sahibi olacakları ana kısmen hazırlanırlar ve bu nedenle gebeliklerini öğrendiklerinde çok daha sakin bir şekilde durumu kaldırabilirler. Ancak erkekler için çocuk sahibi olmak ve hamilelik hayatları boyunca neredeyse hiç akıllarına gelmeyen bir konudur ve karım hamile ne yapmalıyım, eşim hamile nasıl davranmalıyım diye kendi kendilerine sorar, genelde de cevabı ellerine yüzlerine bulaştırırlar.

İlk olarak unutmamanız gereken nokta, eşinizin hamilelik sürecine girdikten sonra duygusal olarak eskisine göre çok daha kırılgan ve hassas olacağı gerçeği ile yüzleşmenizdir. Zira anne vücudunda gerçekleşen hormonal ve fiziksel değişiklikler ruh hali üzerinde de etkilidirler ve kocalarından bu dönemde destek alamayan kadınların gelecekte eşleri ile ciddi krizler yaşadıkları pek çok uzman tarafından belirtilmektedir. Onun yanında olduğunuzu ve bütün bir gebelik süresince yardımınızı esirgemeyeceğinizi, anlayışlı olacağınızı ona hissettirmelisiniz.

Moral olarak kötü durumda olan ve psikolojik sıkıntılar içerisine giren annelerin çocuklarında hem ruhsal hem de fiziksel rahatsızlıklar görülme olasılığı, hatta düşükle karşılaşma olasılığı yükselmektedir. Bu nedenle annenin sağlığından bizzat siz de sorumlusunuz ve çocuğunuzun en sağlıklı şekilde doğabilmesi için bir yandan eşinizle birlikte eğitimlere katılmalı, bir yandan da biraz nazını çekmelisiniz.

Hamilelikte şişmanlandığı bir gerçek. Eşiniz de gebeliği süresince bir miktar kilo alacaktır ancak kesinlikle bu kilolardan hoşlanmadığınıza dair bildirimler yaparak onun zaten düşmeye hazır olan moralini daha da bozmamalısınız. Erkekler kadınların hamilelikte aldıkları kiloları genellikle büyük bir sürpriz gibi karşılarlar ancak bir kaç kilosu bebeğe ait olan bu kilolar annenin bedeninin geçirdiği değişimlerin bir sonucudur.

Çeşitli sağlık sorunları da hamilelik süresince karşılaşacağınız sıkıntılar arasında. Genellikle hamilelik süresince karınızı doktora siz götüreceğiniz için her an, gecenin bir yarısı olsa bile tetikte olmalısınız. Emin olun eşiniz de durumda sizin kadar rahatsız ve hamileliğin ona yüklediği bu sıkıntıların bir an önce sona ermesini ve sağlıklı çocuğunu kucağına almayı istiyor.
Kısaca anlayabileceğiniz gibi eşinize karşı anlayışınız ve kibarlığınız, nezaketiniz bu dönemde çok önemli. Ayrıca bazı hamile kadınların huysuzluklarından dolayı gebelikte uymaları gereken ve doktorların önerdiği kurallara uymadıkları görülebiliyor. Sizin bir göreviniz de onların uygulamak istemedikleri bu kurallara tatlı dille uymalarını sağlamak.

 

Bir cevap yazın