Gülsuyunun Cilde Faydaları

0

Güzel kokusuyla en eski kişisel bakım ürünlerinden biri olan gülsuyu, antik zamanlardan günümüze çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Gülsuyu yağı ve gülsuyu, hafif bir doğal esans olarak kullanılabileceği gibi, cildi tahriş eden çeşitli cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmek, kızarıklığı ve kaşıntıyı almak, cildi nemlendirmek için idealdir.

Gülsuyu ve Cilt Bakımı

Cilt Kızarıklığına Karşı: İltihap önleyici ve kaşıntıyı, kızarıklığı alıcı özelliğiyle egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının kaşıntı, cilt kuruluğu gibi belirtilerini azaltmak için gülsuyu kullanabilirsiniz. Ayrıca sivilceye yatkın bir cildiniz varsa cilt temizliğinde gül suyu kullanmak, hem sivilceye neden olan bakterilerin çoğalmasını hem de var olan sivilcelerin daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Cildi Nemlendirmek İçin: Cilt kuruluğuna karşı kullanabileceğiniz gülsuyunu duştan sonra tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Ancak gülsuyunun cilde faydalarından tam olarak yararlanmak için %100 ve doğal gülsuyu kullanmalısınız. Esans ve çeşitli kimyasallar içeren gülsuyu cildinizi nemlendirmek yerine daha fazla kurutabilir ve tahrişe yol açabilir.

Cildi Temizlemek İçin: Cilt gözeneklerinde biriken kir ve yağ, cilt yüzeyinde bulunan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayabilir ve bunun sonucu olarak sivilceler oluşabilir. Bir parça pamuğa bir kaç damla gülsuyu damlatarak bu bakterileri ve gözenekleri temizleyebilirsiniz. Aynı uygulamayı cildinizde sivilce bulunan bölgelerde kullanırsanız sivilceler daha kısa sürede geçecektir.

Gülsuyunun Diğer Faydaları

Saç Bakımı: Gülsuyu, aynı cilt için olduğu gibi, kuru ve yıpranmış saçlar içinde doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınıza gülsuyu sürebilir ya da E vitamini, badem yağı ile karıştırarak saç bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Gülsuyu ayrıca saçları etkileyen saç derisi hastalıklarının tedavisinde ve kepeği önlemek için kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.