Gözaltı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Her bayanın kimi zaman kabusu olabilir göz altında oluşan mor halkalar. Peki, bu sorun için ne yapabilirsiniz ve nasıl bir çözüm bulabilirsiniz.

Göz çevresindeki mor halkalar birçok kadının ortak sorunudur. Gözaltı morlukları insanın yüzüne mutsuz, yorgun ve yaşlı bir hava vermektedir.
Türkiye de daha çok buğday tenli bayanlarda rastlanmaktadır. Hanımlar bu yüzden kapatıcılarla çözüm bulmaya çalışırlar. Bunun nedeni aslında gözleri çevreleyen narin derideki damarların kan sızdırması, sızan kanın da oksijene maruz kalmasından dolayı oksidasyona uğramasıdır. Peptidler, cildin iyileşme sürecinde yaşamsal bir rol oynar.

Gözaltı morlukları olan kişilerin ayrıca dikkat etmesi gereken bazı sorunlar ise uykusuzluk, sağlıksız beslenme, fazla TV izlemek, alkol, sigara stres, alerji gibi tetikleyici ve sağlıksız alışkanlıklardan vazgeçmesi gerekmektedir.

Sizlere uzmanların önerdiği birkaç destekleyici, rahatlatıcı ve hafifletici evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz tarifler vererek yardımcı olabiliriz.
İki dilim çiğ patatesi göz kapaklarınızda 15 dakika bekletip ılık suyla yıkamanızı önerebiliriz.
Ayrıca günde iki kez Avakado yağı ve buğday yağını karıştırarak hafif dairesel hareketlerle az miktarda kullandığınızda göz çevrenizde değişim yaşanacaktır. Göz çevresindeki kronik şişkinliklerin ve gözaltı morluklarınızın görünümünde azalma gerçekleşecektir.
Alerji belirtilerini kontrol altına alın. Alerjen maddelerden uzak durun ve alerji tedavisi için mutlaka doktorunuza danışın.
Saç boyaları, sabunlar, kozmetikler gibi maddelere karşı reaksiyonlar da gözaltı şişkinliklere neden olabilir.

Bol su içmelisiniz. Güneş gözlüğüyle güneşten gözlerinizi koruyarak ciddi bir önlem alabilirsiniz. Tuzu azaltmalısınız. Bol balık, sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Kılcal damarların güçlenmesine ve cildin onarımına yardımcı olması için C vitamini ve üzüm çekirdeği özünü tüketin. Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde ise göz çevrenizde ciddi bir düzelmeler gözleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.