Göz Seğirmesi Göz Hastalıkları Habercisi!

Sık sık seyirmesi gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir.
Gözlük takmıyorsanız ve gözünüz sık sık seyiriyorsa uzmanlara göre bu durum izli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir. Eğer gözlük takıyorsanız seyirme, göz numaranızın arttığına işaret edebilir.
Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Melike Gedar, göz seyirmesinin ardından gelen hastalıkları anlattı.

Göz Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?
Op. Dr. Gedar, “Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlara varacak kadar sık sık ve uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var” dedi.

Göz numaranız mı arttı?
“Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara baglı olarak göz seyirmeleri olabilir ve devam eden göz seyirmelerinin sıklığı artabilir.”

Göz Seyirmesi Yorgunluğa İşaret!
“Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor.”

Masaj iyi geliyor
Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Op. Dr. Gedar, bunun yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine dogru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

Göz hastalıkları belirtileri neler?
Göz seyirmesinin ciddiye alınması konusunda hastaları uyaran Op. Dr. Gedar, gözde aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini söyledi:
-Göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse,
-Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,
-Seyirme (göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir sekil alırsa,
-Göz kapağında düşüklük olursa,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku