Göğüs Küçültme Nedir?

0

Göğüs küçültme; göğüslerinin büyüklüğünden şikayetçi olan kadınların her açıdan rahat etmesini sağlamak için yapılan ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir. Meme bayanlar için hem görünüm estetik açıdan hem de sağlık açısından önemlidir. Özellikle gebelik ve doğum sonrası memede büyüme olur. Bu büyüklük bazı hastalarda düzelir ve meme küçülür. Bazı hastalarda ise küçülür ama sarkma olur.

Memenin sarkık ve büyük olması hastada değişik problemlere yol açar. Sırt ve boyun ağrısı, mantar enfeksiyonu ve pişikler, uygun kıyafet bulamama, omuz bölgesinde sutyen askısına bağlı çukurluk ve yara, göğsünü hep hırkayla saklama isteği gibi durumlara sebep olur. Bu durum bazen kollarda uyuşma ile giden boyun ve bel fıtığına sebep olur. Hastalar bazen fıtık nedeni ile operasyon geçirmek zorunda kalabilirler. Bu hastalarda yapılacak meme estetiği ameliyatı ile tüm bunların önüne geçilebilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Yaptırma Sebepleri

  • Eğer vücuda göre göğüsler fazla iriyse,
  • İki göğüs arasında asimetri varsa,
  • Göğüs büyüklüğü hastanın normal aktivitelerini engelliyorsa,
  • Meme alt kıvrımında cilt tahriş oluyorsa,
  • Meme ağırlığı sebebi ile boyun ve sırt ağrısı yaşanıyorsa meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Süreci

Meme küçültme ameliyatı memede büyüklüğü olan ve bu büyüklükten dolayı sıkıntısı olan her hastaya uygulanabilir. Operasyon yapılmadan önce hastanın röntgen ve kan tahlilleri eksiksiz olarak yapılmalıdır.

Hastadaki meme büyüklüğüne ve ileride doğum yapıp yapmayacağına göre meme küçültme yöntemleri değişebilir. Burada en önemi olan şey hastanın durumu değerlendirildikten sonra ona uygun olan teknik hangisi ise onun uygulanmasıdır.

Yaş sınırı var mıdır?

18 yaşından sonra yapılabilir. Ancak hastalarımız genelde 30-40 yaş gurubudur.

Ameliyatta genel anestezi mi lokal anestezi mi uygulanır?

Meme küçültme genel anestezi ile 2-3 saat süren bir operasyondur.

Ağrı olur mu?

Operasyon sırasında kaburgalar arasındaki sinirler uyuşturularak ağrı önlenir. İlk gün hastanede bir miktar ağrı olabilir. Onuda güçlü ağrı kesiciler ile kesmekteyiz. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız yeterlidir.

İz oluşur mu?

Ameliyat sonrası meme başında ve aşağıya doğru uzanan bir iz olur. Çok büyük memelerde bu iz ters T şeklinde olabilmektedir. İlk 6 ay kızarık olan ve sonra ten rengini alan bir iz olur ve zamanla kaybolur.

Detaylı bilgi almak için https://www.bulenttekerekoglu.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.