Gece Körlüğü Nedenleri

Aralık 11, 2013

Gece körlüğü, loş ışıkların olduğu mekanlarda, akşam ve gece saatlerinde yani güneş ışığının olmadığı yerlerde az görme veya görememe olayıdır. Gece körlüğüne halk arasında tavuk karası da denir. Gece körlüğünün altında yatan sebep genetik etkenler olduğu kadar doğum esnasında yaşanan sorunlara bağlı olarak da gelişebilir.
Gece körlüğü yaşayan kişi, akşam karanlığı çöktüğünde ışığın az olduğu yerlerde görme yetisini kullanamaz. 4-5 katta oturan kişi gece körlüğü yaşıyorsa, akşamları balkondan aşağıya baktığında cisimleri seçemez, göremez. Bu sebeple gece körlüğü olan kişilerin yüksek demirli balkonları olan evlerde oturması gerekir. Kimyasal maddelerin olduğu şişelerin kapakları asla açık bırakılmamalı, kişiler yüksek yerlerde yürümemeli, merdivenlerden korkuluklara tutunarak inmelidir.

Gece Körlüğünün Nedenleri:
Gece körlüğü genetik etkenlere bağlı gelişebilir.
Doğum esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanarak gelişen gece körlüğü olabilir.
Katarakt, miyop gibi göz hastalıklarının yüzünden gece körlüğü gelişebilir.
Bazı ilaçların yan etkileri ve A vitamini eksikliği gece körlüğüne sebep olabilir.

Gece Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?
Gece körlüğünün tedavisi için, hastalığın hikayesinin bilinmesi gerekir. Sonradan gelişen gece körlükleri tedavi edilebilirken, doğuştan olan gece körlükleri tedavi edilememektedir. Gece körlüğü tedavisi için öncelikle teşhis amaçlı ve hastalığın evresini belirlemek için bazı testler yapılması gerekir. Renkli görme testi, göz bebeği ışığa tepki testi, refraksiyon, retinal test,elektroretinogram gibi testler yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın