Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar

Anne adayları, hamilelik süresince sağlıklarına çok dikkat etmeliler. Doktorların tavsiyelerine, isteklerine harfiyen uymaları hem gebe kadın ve hem de fetusun sağlığı için çok önemlidir. Bu anlamda gebelikte yapılması gereken aşılar konusunda da anne adayının çok dikkatli, duyarlı olması gerekmektedir. Gerekli aşıların, zamanında yapılması ölümleri azaltıp, hastalıkları önleyecektir. Aşılama annenin ve karnındaki bebeğin sağlığını korumakla kalmaz, bebek dünyaya geldikten sonra da ilk 6 ay enfeksiyonlardan korur. Anne adayının gebelik sırasında ölü virüs veya bakteri ile toksoid kullanılarak aşılanması ne kendisi için ne de bebeği için herhangi bir sorun yaratmaz.

Uzmanlar annenin doğumdan sonra, emzirme sürecide de aşılama yaptırmasının bir sorun yaşatmayacağını söylüyor. Gebelikte aşılama genelde ikinci trimester döneminden itibaren başlıyor. Aşılama sayesinde bebeğin büyümesinde gerilik, nörolojik sorunlara sebebiyet veren enfeksiyonlar, ölü doğum ve erken doğum gibi sorunların önüne geçilir, gebelik sırasında ortaya çıkan hastalıklara karşı anne koruma altına alınır… Hamilelik sırasında yapılması gereken aşılar ve ne işe yaradıkları şöyle sıralanabilir

TETANOZ AŞISI:
Gebe kadın daha evvel tetanoz aşısı yaptırmadıysa, gebeliğin 2. ve 3. trimester dönemlerinde birer ay arayla 2 doz tetanoz aşısı yaptırmalıdır. İlk aşı yapıldıktan 6 ay sonra 3. doz aşı yapılmalıdır. Daha evvel bu aşının tüm dozlarını yaptırmış olan gebelerden, aşının üstünden on seneden fazla zaman geçen kişiler tek doz aşı yaptırmalılar. Doğumdan hemen sonra bebekte ortaya çıkabilecek tetanoç ölümcül olabilmektedir. Bu yüzden tetanoz aşısı ciddi önem taşıyor.

HEPATİT B AŞISI: Hepatit B aşısı taşıyıcısı olan kadınların doğum sırasında bebeğe hastalık bulaştırma ihtimali bulunuyor. Önüne geçmek için hepatit B taşıyan annelerin dünyaya getirdiği bebeğe doğduktan sonraki ilk on iki saat içinde hepatit B aşısı ile immunglobulini uygulanması gerekiyor. Kocası hepatit B taşıyıcısı olan hamile kadın, gebeliğe kadar aşılarını yaptırmamış iseler, gebelikte kesinlikle aşı yapılmalılar.

GRİP (İNFLUENZA) AŞISI:
Gebelikte yapılması gerekli aşılardan biri de grip aşısı… Söylentilerin aksine bu aşıyı hamilelikte yaptırmanın bir riski bulunmuyor. Sadece gebelikte değil emzirme sırasında da grip aşısı rahatlıkla yaptırılabilir. Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterini sonbahar ve kış aylarında geçiren anne adaylarının, grip aşısı yaptırmaları faydalı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.