Gebelikte Su Çiçeği Enfeksiyonu

Su çiçeği enfeksiyon hastalıkları arasında hava yolu ile en kolay bulaşan döküntülü hastalıktır.
Çocukluk döneminde su çiçeği aşısı mecburi aşılar arasında bulunmasına rağmen ergelik dönemindeki bireylerin bir kısmı halen malesef su çiçeğine karşı bağışık değildir.

Üstelik çocukluk döneminde bu hastalığı geçirmek kolay sayılabilirken ergenlikte malesef istenmeyen ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bazen ölümcül bile olabilir. Bu yüzden sizde kadın yada erkek olmanız farketmeden Su çiçeği Ig G baktırarak daha önce aşılı veya bu hastalığı geçirip geçirmediğinizi kesin olarak öğrenip önleminizi alabilirsiniz.

Test sonucunuz pozitifse içiniz rahat bir şekilde ömür boyu hiçbir şey yaptırmadan yaşamınıza devam edebilirsiniz.
Test sonucunuzun negatif olması durumunda da mutlaka 2 doz canlı virus aşısını yaptırmalısınız.
Aşıdan sonra hamilelik düşünülüyorsa eğer su çiçeği canlı aşı olduğundan en az bir ay beklemeniz gerekir.

Gebelikte bebeğe olan etkileri:
Gebelik sırasında su çiçeği geçirildiğinde gebeliğin sonlandırılması gerekir mi sorusunun tamamen net bir cavabı yoktur. Enfeksiyon bulaşan anne adayına immunglobulin yapılması hastalığı daha hafif geçirmesini sağlayabilir fakat bebeğe geçişi engellemez. Enfeksiyon bebeğe %1-2 gibi düşük oranlarda geçer. Bebeklerin çoğunluğu bu enfeksiyondan etkilenmez fakat özellikle de 20. gebelik haftasından önce enfeksiyonu geçirenlerin bebeklerinde bazen ciddi beyin ve sinir sistemi anomalileri, göz ve deride anomaliler, kollarda bacaklarda kısalık, kaslarda zayıflık gibi anomaliler oluşabilmektedir (Konjenital verisella enfeksiyonu). Bu yüzden gebeliğin dikkatli takibi ve detaylı ultrason incelemeleri gerekir. Gebeliğin sonlandırılması veya sonlandırılmaması kararını anne, baba ve doktor birlikte vermelidir.

Gebelikte geçirilen zona enfeksiyonu bebek açısından bir risk yaratmaz.

Hamilelik döneminizde su çiçeği olan biriyle temasınız olursa ne yapılmalısınız?

Bu durumda da yine daha önce su çiçeğine karşı her hangi bir test yaptırmadıysanız en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurup su çiçeği Ig G baktırmalısınız. Su çiçeği IgG’nin negatif olduğundan emin olduktan sonra ise size temastan sonraki ilk 96 saat içinde Su çiçeği immün globulin yapılması gerekir. Bu şekilde hem kendinizi hemde bebeğinizi korumuş olursunuz.

Eger testin sonucunda su çiçeği Ig G pozitif ( su çiçeği Ig G’nin pozitif olması sizin bu virüse karşı korunduğunuzun kesin göstergesidir. Ya geçirmişsinizdir yada aşılısınızdır.) çıkarsa şanslı sayılırsınız çünkü ne size nede bebeğinize hiçbir şey olmaz.

Burda yapmanız gereken en önemli şey zaman kaybetmeden hemen bir sağlık merkezine başvurmaktır çünkü Su çiçeği immün globulinin etkili olması için mutlaka 3 gün içinde yapılmalıdır.

Bir başka durumda sizin doğumdan 5 gün önce veya 2 gün sonra suçiçeği geçirmeniz.Bu durumda size bulaş olduğundan yapılacak şey bebeği korumaktır ve bebeğe hemen su çiçeği immün globulin yapılır. Bu durumda da bebeği korumuş oluruz. Sizin yapıcağınız şey ise antiviral tedavi için Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına başvurmaktır.

Doğum yaptıktan sonra henüz eve gitmediniz ve evde suçiçeği geçiren birinin (belki diğer çocuğunuz?) olduğu öğrendiniz. Ne yapmalısınız?

Yapacağınız şey yine eve gitmeden önce suçiçeği IgG baktırmaktır. Testin sonucu negatif ise bu durumda hem anneye hem bebeğe Su çiçeği immün globulin yapılır. Bu şekilde hem siz hemde bebeğiniz korunmuş olur.
Eğer testin sonucu pozitif ise sizde bulunan antikorlar bebeğinizi de koruyacağından bebeğe virüs bulaşmaz. Bebeğinize hiç bir şey yaptırmadan içiniz rahat bir şekilde eve gidebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.