Gebelikte Ortaya Çıkan Kalp Çarpıntısı

Aralık 17, 2013

Gebelik dönemleri her anne adayı için türlü sıkıntı ve hastalıkların ortaya çıktığı zorlu süreçtir.Bu dönemlerde sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi de kansızlık ve beraberinde kalp çarpıntısıdır. Gebelik ile annenin vücudu yeni oluşum koşullarına uyum sürecinde vücutta bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler sayesinde anne adayındaki gizli hastalıklar da ortaya çıkar.Gebeliğin kalp üzerinde belirgin bir yükü vardır ve anne adaylarının düşük oranda da olsa bir kısmında gizli kalp hastalığı ortaya çıkması olasıdır.

Gebelikle birlikte bedendeki değişimler yanında annede psikolojik değişimler de söz konusudur.

Yorgunluk, çay ve kahve tüketiminin fazla olması da hassasiyeti artıracağından anne strese daha yatkındır ve bunlar da kalp çarpıntısını artırır.

Gelişen çarpıntı, göğüs kafesinde kuşun kanat çırpması şeklinde tarif edilebilir. Böyle anlarda anne, göz kürelerine elleri ile hafif basınç uygulayarak rahatlayabilir. Yüzünü soğuk su ile yıkaması ve dinlenmesi de çarpıntıyı giderebilir.

Bunların dışında çarpıntı kansızlık işareti de olabilir.

Gebelikte kan artışı olduğundan kan yapımı için vücudun demir ihtiyacında artış görülür. Uzman kontrolünde demir takviyeleri ile bu ihtiyaç karşılanabilir.

 

Bir cevap yazın