Gebelikte karın çatlakları nasıl önlenir

Gebelikte karın çatlakları nasıl giderilir, ne zaman başlar, çatlaklar için krem var mıdır? Gebelikte karın büyüdükçe anne adaylarının karşısına çıkan ve çoğu anne adayını rahatsız eden bir durumdur gebelikte karın çatlaklarının görülmesi.

Gebelikte karın çatlakları pembemsi ve beyaz renkte yara izine benzeyen ağrısız ama kaşıntılı izlerdir. Çatlakların genetik sebepleri olduğu gibi aşırı kilo alımına bağlı olarak karnın büyümesi ile de ortaya çıkabilmektedir.

Beyaz tenli kadınlarda daha sık karşılaşılan bir sorun olan çatlaklar, esmer tenlilerde daha az, siyahi kadınlarda ise hemen hemen hiç görülmezler.

Gebelikte karın çatlakları ne zaman başlar?

Gebeliğin 4-5 aylarında yavaş yavaş görülmeye başlayan çatlaklar gebeliğin son aylarına doğru iyice beliginleşir ve kaşıntılı bir hal alır. Çoğul gebeliklerde karnın büyüklüğüne ve derinin elastikiyetini yitirmesine bağlı olarak daha belirgin görülecektir.

Karın çatlakları daha çok alt bölgelerde görülür.

Gebelikte karın çatlakları nasıl önlenir.

Gebelikte karın çatlakları maalesef doğumdan sonra kaybolmaz. Bu nedenle hamilelik süresince çatlaklara karşı önlem alınmalıdır.

  • Kilo alımını dengeli tutmalısınız ve aşırı kilodan sakınmalısınız.
  • Vücut nemini korumalısınız. Bunun için yeterince sıvı alınmalıdır.
  • Kozmetik ürünler kullanılabilir ancak bu ürünlerin sık kullanımı bebeğe ne ölçüde zarar verir kanıtlanmamıştır. Ayrıca kozmetik ürünlerin çatlak oluşumuna faydaları da kesin değildir.
  • Kaşıntı için; kaşıntı gidermeye yönelik kremler kullanılabilir.
  • Çatlakların sık göründüğü karın alt bölgelerine masaj yapmak, badem yağı ve losyonla ovmak olumlu bir çözümdür.
  • Karın bölgelerini gerdirecek sert hareketlerden kaçının.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.