Gebelikte Burun Kanaması Nedenleri

Gebelikte sıklıkla karşılaşacağınız problemlerden biri de nedensiz burun akıntısı veya kanamasıdır.Gebelikte bazı kadınlarda burun kanaması olabilir. Gebelikteki burun kanamaları artan östrojen hormonuna bağlı olarak vücudun mukoz membranlardaki kanlanma artışı sonucunda gelişir. Gebelerde burun ve ağız boşluğu gibi bölgeleri örten tabakalarda hormonların ve artan kan dolaşımının etkisi ile daha fazla kanlanma olur. Bunun sonucunda burun akıntısı , veya kanaması ortaya çıkabilir.Gebelikte burun içerisinde ödem (şişme) ve kan hacminde artışa bağlı olarak burun kanamalarında artış görülür.

ÖNERİLER

  • Serum fizyolojikli damlalar ile burun akıntısını azaltabilirsiniz.
  • Bol su içerek burun mukozasını nemli bir hale getirebilirsiniz.
  • Evde özellikle uyuduğunuz odanın havasını nemlendiriniz.
  • Burun boşluğunuza vazelin sürerek burnunuzun daha nemli hale gelmesini sağlayınız.
  • Özellikle burun kanaması durumunda doktorunuzu haberdar ediniz. Bazı başka hastalıkların belirtisi burun kanaması olabilir.

Burun kanamasını durdurmak için uzanmak veya arkaya doğru eğilmek yerine oturun veya ayakta öne doğru eğilin.Her iki burun deliğinizi parmak uçlarınızla 5 dakika sıkın, eğer devam ediyorsa tekrar edin. 3 kez tekrardan sonra kanama hala devam ediyorsa veya kanama miktarı çok fazlaysa doktorunuza başvurun.

İlgili gönderiler

Leave a Comment