Gebelikte Akne Tedavisi ve Kullanılabilecek İlaçlar

GEBELİKTE AKNE TEDAVİSİ: EN İYİ YOL NEDİR?
Gebelik süresince kendi kendinize bakım ve ilaç kullanımı da dahil olmak üzere bir çok tedavi seçeneği mevcuttur.

Gebelik sivilcesi, sivilcenin özel bir formu değildir. Birçok kadın sadece gebelik esnasında sivilce ile ilgili rahatsız olur. Her ne kadar, gebelikte bu sivilceler daima kötüleşmese de, çoğu kadındaki muhtemel suçlu “sebum” adı verilen yağ salgısının aşırı üretimidir. Sebum belirli hormonların aşırı hızlı salgılanması sonucu daha da artmaktadır.

Gebelikte akne tedavisi öncelikle öz-bakım ile başlar:

Günde iki kez yüzünüzü yıkayın. Nazik olun ve ılık su ile hafif bir temizleyici kullanın.
Eğer yağlı saçlarınız varsa günlük olarak şampuanla yıkayın. Yüzünüzü saçlarınızın kapatmamasına dikkat edin.
Sivilcelerini tırnaklarınız ile sıkmayın. Yanı sıra çizmek, delmek, patlatmak gibi davranışlarda bulunmayın. Bu alışkanlıklar enfeksiyonun yayılmasına ve yara izi oluşumuna katkıda bulunmaktadır.
Eğer kozmetik ürünler kullanıyorsanız, yağsız ürünleri tercih edin. Örneğin, nonkomedojenik veya nonacnegenic olan su bazlı ürünlere bir göz atın.
Ellerinizi yüzünüzde dinlendirmekten kaçının. Terli elleriniz aknelerinizin tahriş olmasını sağlayan yağlı ve terli bir tuzaktır.

İLAÇ SEÇENEKLERİ
Öncelikli olarak yukarıdaki prosedürler göz önünde bulundurulmalıdır.

İlaç kullanımı gebelikte akne tedavisindeki ikinci bir çizgidir. Sizin cildinize uygulanan veya yuttuğunuz herhangi bir ilaç, kan dolaşımına girebilir, bu nedenle gebelik sırasında dikkatli olmak önemlidir. Hatta reçetesiz satılan ürünlerde dahi dikkatli olmanız gerekir.

Eritromisin (Erygel) genellikle gebelikte akne için tercih edilen ilaçtır. Azelaik asit (Azelex, Finacea) ise başka bir seçenek olabilir. Her iki ilaç genellikle bir losyon veya jel gibi cilde uygulanır ve reçete ile temin edilebilmektedir.

Gebelik akne tedavisinde benzoil peroksit kullanımı hakkında fikirler karışıktır. Her ne kadar herhangi bir sorun rapor edilmemiş olsa da, gebelik sırasında güçlü benzoil peroksit (reçeteli yada reçetesiz) güvenliği ile ilgili araştırmalar bulunmaktadır.

Buna ek olarak, herhangi bir ilaç bebeğinizde doğum kusurlarına neden olabilir. Bunlar arasında isotretinoin ve diğer retinoidler, yanı sıra minosiklin, doksisiklin ve diğer tetrasiklinler dahil olmak üzere genellikle hamilelik sırasında kullanılmasından sakınılmalıdır.

Eğer gebelikte akne hakkında endişeleriniz varsa, dermatolog veya gebelikte bununla başa çıkabilecek bir uzmana başvurun. Doktorunuz ile birlikte çeşitli tedavi seçeneklerinin yararları ve riskleri ile ilgili olarak konuşmanız sizin için yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.