Gebelikte 5. Hafta Takibi

0

Bebeğiniz’deki gelişmeler:

Bebeğinizin boyunun yaklaşık 0,5 mm kadar büyüklüğe ulaştığı beşinci hafta başından itibaren hızlı gelişim süreci devam ederek haftanın sonunda embriyo yaklaşık olarak 2 mm (Elma çekirdeği kadar) büyüklüğe ulaşacaktır. Embriyo rahim içerisine gömülmüş olarak bulunur.

Bu hafta yapılan gebelik testleri ile gebelik tespit edilebilir.Kalp, beyin, omurilik, kaslar ve kemikler gelişmeye baslamıştır.Kalp embriyoda ilk gelişen organ olarak bu haftanın ortasında atmaya başlar. Çocuğıu besleyecek olan çocuk eşi ( plesenta,etene) ve çocuğu ılık ve güvenli bir ortamda koruyup, içinde hareket etmesini sağlayacak olan gebelik kesesi (su kesesi,amniotik kese) gelişmeye devam etmektedir.İyi bir vaginal ultrasonografi ile gebelik kesesi görüntülenebilir.

Sizdeki değişiklikler:

Salgılanan hormonların etkisi ile erken gebelik belirtilerini hissedeceksiniz.Sürekli uyku hali ve halsizlik genelde görülen bulgulardandır.Göğüslerin dolgunlaşarak daha hassas hale gelmesi, meme ucundaki koyu renkli halkanın (areola) genişlemesi ve renginin daha da koyulaşması, areola üzerindeki bezlerin dışarı doğru yönelerek süt yapımına hazırlanmaları,
meme üzerindeki mavi renkli ince toplardamarların belirginleşmesi ve sümüksü vajinal akıntı vücutta gözlemlenen diğer değişikliklerdendir. Ancak annede hiçbir değişiklik olmadan gebelik devam edebilir. Ancak erken dönemde bile tedavi gerektiren bulantı ve kusmalar da görülebilmektedir.

Gebelik testi pozitif çıkar. Sık idrara çıkabilirsiniz. Doktora ilk ziyaretinizde risk fakörleriniz saptanır. Kan grubu (sizin ve eşinizin), idrar tahlili, kan sayını ve toksoplazma, kızamıkçık,
hepatit-B, sitomegalovirus gibi serolojik testleri yaptırınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.