Gebelikte 3. Hafta Takibi

0

Sol veya sağ yumurtalığınızdan atılan yumurta hücresi tubalarda sperm tarafından döllenmiş ve rahim içerisine doğru yol almaktadır.Döllenmiş yumurta bölünerek “Blastosist” olarak isimlendirilen evreye geçer. Blastosist aşamasına geçen döllenmiş yumurtanın dış bölümünde katmanlar oluşur ki, bu katmanların en dışındaki bölüm gelişerek plasentayı oluşturacaktır.

Yumurtanın iç kısmında oluşmaya başlayan iç katmanlar ise embriyoyu meydana getirecektir. Embriyo oluşumunun içinde gelişeceği ve “Amniotik Sıvı” şeklinde isimlendirilen özel bir sıvı barındıran Amniotik Kese de bu süreç içinde oluşumuna hızlı bir şekilde başlamaktadır.

Daha fazla mesaj

Embriyo döllenmeden yaklaşık 7 gün sonra plasenta aracılığıyla rahim duvarına yapışır.Plasenta bebek için gerekli besin maddeleri ve oksijenin anneden bebeğe; atık ürünlerin de bebekten anneye geçişini sağlar. Plasenta ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan yapı ise göbek kordonudur.

Döllenen yumurta zigot denilen tek hücreden ibaret embriyoyu (bebek) oluşturur. Bebeğinizin genetik yapısı ve cinsiyeti belirlenmiştir. Cinsiyet döllenme sırasında belirlenir. Kadınlar 2 tane X cinsiyet kromozomu, erkekler ise bir tane X bir tane de Y cinsiyet kromozomu taşır. Eğer kadının yumurtasını döllemeyi başaran sperm X kromozomu taşıyor ise bebek kız, Y kromozomu taşıyorsa bebek erkek olur. Dolayısı ile bebeğin cinsiyetini belirleyen erkek, yani babasıdır. Kadının bebek cinsiyetinde en ufak bir rolü yoktur.
Yumurtada çok hızlı bir değişim süreci başlarken rahim de yumurtayı korumak için değişim geçirmeye başlar. Ağzı yumuşayan rahimdeki mukus tabakası da oldukça kalın bir hal almaya başlar. Kalınlaşarak rahim ağzını kapatan mukus sayesinde yeni döllenen yumurta dış ortamdaki enfeksiyonlara karşı korunmuş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.