Gebelik ve Bel Ağrısı

0

Kadınların % 25 – 90’ında gebelikleri süresince ağrılar olur. Bu ağrılar 3. Aydan itibaren başlayabileceği gibi genellikle 5 – 7. Aylar civarında yoğunlaşmaktadır. Ağrının süresi hakkında bir kesinlik yoktur; kısa süreli olabileceği gibi aylarca da sürebilir. Çoğunlukla da doğumdan sonra 4 – 5. aylarda kaybolur. Bununla beraber kronik ağrı dediğimiz uzun süreli ağrılardan muzdarip kadınlarda da ağrıların başlangıçları genel olarak ilk gebelikleriyle ilişkili olmakta ve gebelik sayısı ile de ilişki göstermektedir.

Peki gebelikte ortaya çıkan bu ağrıların nedeni tam olarak nedir?

Gebelik süresince düzenli alınan kilolar zamanla vücudun denge merkezinde değişimlere neden olur ve bu durum vücudun ağırlığını kaldıran kemik ve kas dokusuna daha fazla ağırlık binmesine ve omurgadaki eğriliklerde değişimlere neden olur. Karın bölgesinin büyümesine paralel olarak omurga üzerinde özellikle bel bölgesine denk gelen alanda lordoz dediğimiz çukurlaşma meydana gelir.

Rahim büyüyen fetusla beraber büyümekte ve üzerindeki karın zarını da çekerek gerilmesine neden olmaktadır bu da ağrı yaratabilecek bir durumdur. Ayrıca büyüyen uterus sinir düğümleri üzerine de bası uygulayarak bel ağrısı yaratabilir.

İleri yaş gebelikleri, geçirilmiş gebelik sayısı ve gebelik öncesi annenin kas – iskelet sistemi ya da bağ dokusu ile ilgili hastalıkları bel ağrısına neden olabilir. Ayrıca gebelik annede önceden var olan hastalığın alevlenmesine ya da şiddetlenmesine neden olabilir.

Gebelikte bel ağrısı olması pek çok kişi tarafından gebenin vücudundaki değişimler sonucu haklı olarak ortaya çıkabilecek ve önemsenmesi gerekmeyen bir durum olarak algılanabilir fakat annenin gebeliği süresince ağrı hissetmesi sonucu yaptıklarından zevk almamaya başlaması ya da işine konsantire olamaması hayat kalitesini son derece düşüren bire durumdur. Bu nedenle bel ağrısı olan anne adayları bunu önemsemeli ve altında organik bir neden de yatabileceğini düşünerek doktora başvurmalıdır. Sadece gebelikteki değişimlerin getirdiği bir durum ise de ağrıyı tam olarak yok etmese de bazı yönetilebilir bir hale getirebilecek önlemler almak mümkündür. Sırt ve bel bölgesindeki kasları güçlendirecek egzersizler, ağrıyı artıran ve azaltan faktörlerin saptanması ve günlük yaşamda ağrıyı artıran faktörlerden elden geldiğince uzak durmak, doğru yatma, kalkma ve oturma pozisyonlarını öğrenmek (otururken ellerini arkaya koyarak destek almak gibi), destekleyici bel yastığı kullanmak, sıcak banyo, yüksek topuklu yerine alçak topuklu destekleyici ayakkabıları tercih etmek bunlardan bazılarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.