Gebelik Diyabeti Nasıl Anlaşılır?

Gebelik diyabeti belirtileri

Diyabet, vücudunuzda yetersiz insülin olduğu veya insülinin etkilerine direndiği için kanınızdaki glikoz seviyelerinin çok yüksek olduğu zamandır. Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında ortaya çıkan hastalığın bir varyasyonudur.

Gebelik diyabeti belirgin semptomlar göstermeyebilir, ancak rutin gebelik taraması sırasında teşhis edilebilir. Durum bebeğin hamileliğini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir ancak sağlıklı bir diyet ve egzersiz ve gerekirse ilaçla yönetilebilir.

Genel bilgi

Diabetes mellitus (genellikle diyabet olarak adlandırılır), uzun bir süre boyunca yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilen bir grup hastalıktır. Bu sayfa gebelik diyabeti ile ilgilidir. Diğer diyabet varyasyonları arasında tip 1 diyabet (genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde teşhis edilir) ve tip 2 diyabet (aşırı kilolu bir kişi ile ilişkili) bulunur. Gebelik diyabeti yaygındır. Son yıllarda gestasyonel diyabet insidansındaki artış, nüfusda artan obezite oranları ile ilişkili görünmektedir.

Gebelik diyabeti nedenleri

Gestasyonel diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, hamilelik, vücudun glikozu nasıl metabolize ettiğini (parçaladığını) etkiler. Glikoz, yemekten sonra kan dolaşımına emilir. Vücut daha sonra glikozun hücrelere alınmasını teşvik etmek için insülini (pankreas bezi tarafından üretilen bir hormon) kullanır, böylece parçalanabilir ve bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Bunu yaparken insülin kandaki glikoz seviyesini düşürür.

Hamilelik sırasında plasenta, insülinin etkilerini bloke edebilecek fazla miktarda belirli hormon üretir. Azalan insülin aktivitesi, glikozun hücrelere daha az etkili bir şekilde alınmasına ve dolayısıyla kanda glikoz birikmesine yol açar. Genellikle pankreas, hamilelik sırasında insülin üretimini artırarak (normal miktarın yaklaşık üç katına kadar) bunu telafi eder. Ancak pankreas, insülin aktivitesi kaybını telafi etmek için yeterince insülin üretimini artıramazsa, kan şekeri seviyeleri yükselir ve gebelik diyabetine neden olur.

Risk faktörleri

Neden bazı kadınların gebelik diyabeti geliştirip bazılarının geliştirmediği anlaşılamıyor. Bununla birlikte, bazı faktörler bir kadının durumu geliştirme riskini artırır. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 • İlerleyen yaş (özellikle 35 yaş ve üstü kadınlar).
 • Aile öyküsü (bir ebeveyn veya diyabetli kardeşe sahip olmak).
 • Önceki gebelik diyabet öyküsü.
 • Önceden prediyabet öyküsü (tip 2 diyabetin gelişmesinden önce gelebilecek hafifçe yükselmiş kan şekeri seviyesi).
 • Daha önce büyük bir bebek (4 kg’dan fazla) doğurmuş olmak
 • Fazla ağırlık.
 • Polikistik yumurtalık sendromu .

Gebelik diyabeti belirti ve bulguları

Gebelik diyabeti çoğu kadında belirgin belirti veya semptomlara neden olmaz. Genellikle hamilelik sırasında rutin taramanın ardından teşhis edilir. Genellikle gebeliğin ikinci yarısında gelişir ancak 20. hafta kadar erken bir zamanda da ortaya çıkabilir. Hamileliğin erken döneminde teşhis edilen kadınlarda, daha önce tanınmayan altta yatan diyabet olabilir.

Teşhis
Genellikle gebelik diyabeti için iki aşamalı bir tarama süreci kullanılır:

 • Oral (1 saatlik) glikoz yükleme (polikoz) testi: Bir glikoz solüsyonu içtikten bir saat sonra bir kan örneği alınır. Sonuç normalden yüksekse ikinci bir test önerilir.
 • Oral (3 saatlik) glikoz tolerans testi: Bir gece aç kaldıktan sonra, daha yüksek konsantrasyonda glikoz içeren bir solüsyon içilmeden önce ve ardından üç saat boyunca her saatte bir kan örneği alınır. Gebelik diyabeti, kan şekeri düzey testlerinden en az iki tanesi normalden yüksekse endikedir.
 • Tüm hamile kadınların ikinci trimesterde, yani gebeliğin 24-28. Haftalarında diyabet için bir tarama testi yaptırmaları önerilir. Gestasyonel diyabet için risk faktörleri olan kadınlar hamileliğin erken döneminde, muhtemelen ilk doğum öncesi ziyaretlerinde test edilebilir.

Gestasyonel diyabet teşhisi konulduktan sonra, gebeliğin geri kalanı için sürekli glukoz kontrol testi ve diyabetik komplikasyonlar için test yapılması önerilir. Bu, genel bir yönetim planının parçası olarak kendi kendini izlemeyi içerebilir. Hamilelik sırasında bebeğin sağlığını izlemek için testler de yapılabilir.

Kan şekeri kontrolleri muhtemelen doğumdan sonra ve seviyelerin normale döndüğünden emin olmak için altı ila on iki hafta içinde tekrar yapılacaktır. Çoğu kadında seviyeler normale döner, ancak yine de en az üç yılda bir diyabet ve prediyabet için test yaptırmaları gerekir.

Gebelik diyabeti nedenleri

Komplikasyonlar

Dikkatli bir şekilde yönetilmeyen gebelik diyabeti, kontrolsüz kan şekeri seviyelerine neden olabilir ve bu da hamile anneler ve bebekleri için sorunlara neden olabilir.

Gestasyonel diyabetli annelerden doğan bebekleri etkileyen komplikasyonlar şunları içerir:

 • Aşırı doğum ağırlığı. Annenin kan dolaşımındaki yüksek glikoz seviyeleri, bebeğin yüksek seviyelerde insülin üretmesini tetikleyerek, potansiyel olarak bebeğin normalden daha büyük büyümesine (makrozomi) neden olabilir. Büyük bebekler sorunlu doğum için daha yüksek risk altındadır
 • Erken (erken) doğum riski daha yüksek
 • Solunum sıkıntısı sendromu, özellikle erken doğarlarsa. Solunum sıkıntısı sendromu, nefes almayı zorlaştıran bir durumdur
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi), bebeğin kendi insülin üretiminin yüksek olması nedeniyle doğumdan hemen sonra gelişebilir. Bebeğin kan şekeri seviyesini normalleştirmek için tedavi gerekli olabilir
 • Yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek tip 2 diyabet riski.

Gestasyonel diyabetli anneleri etkileyen komplikasyonlar şunları içerir:

 • Sadece hamilelik sırasında ortaya çıkan ciddi bir yüksek tansiyon şekli olan preeklampsi. Hem anne hem de bebek için hayati tehlike oluşturabilir
 • Gelecekteki bir hamilelik sırasında gestasyonel diyabet geliştirme riski daha yüksek
 • Hayatın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksek
 • Bebek büyükse sezaryen daha olasıdır
 • Bebek çok büyüyorsa doğum eyleminin başlatılması
 • Bebek çevresinde çok fazla (amniyotik) sıvı üretimi olan polihidramnios. Erken doğuma neden olabilir.
 • Kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmak, komplikasyon riskini azaltır ve basit bir hamilelik ve doğum olasılığını artırır.

Tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri

Tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerinin amacı, annenin kan şekeri düzeylerini normal sağlıklı sınırlar içinde tutmaktır.

Kan şekeri seviyesinin kendi kendine izlenmesi
Bu, normal aralıklarında kalmalarını sağlamak için kan şekeri seviyelerinin günde dört veya beş kez (sabah uyanma ve öğünlerden sonra) kontrol edilmesini ve kaydedilmesini içerir. Gebelik diyabeti tip 2 diyabet geliştirme riskini artırdığı için gebelik sonrası takip kan şekeri kontrolleri de önemlidir.

Diyet
Diyabet riskini azaltmak için meyveler, sebzeler ve tam tahıllara dayalı yüksek lifli ve az yağlı bir diyet önerilir. Hamilelikte kilo verilmesi tavsiye edilmediğinden, kilo alma hedefleri bir doktor tarafından ve diyetisyen tarafından geliştirilen bir yemek planı tarafından belirlenebilir.

Fiziksel aktivite
Fiziksel aktivite, vücudun kan şekeri seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olur. Haftanın çoğu gününde, günde 30 dakika orta derecede yoğun egzersiz genellikle önerilir. Yürüme, bisiklete binme ve yüzme / suda yürüme, hamilelik sırasında uygun egzersiz biçimleridir.

İlaçlar
Gestasyonel diyabetli bazı kadınlar diyet ve tek başına egzersizle normal kan şekeri seviyelerini koruyabilmesine rağmen, diğerlerinin insülin enjeksiyonlarına ve muhtemelen oral diyabet ilacının eklenmesine ihtiyacı olacaktır. Bebeğin doğumundan sonra ilaç kesilir.

Önleme
Hamilelikten önce sağlıklı alışkanlıklar edinmek, gebelik diyabeti riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunlar şunları içerir:

 • Sağlıklı yiyecekler yemek
 • Fiziksel olarak aktif tutmak
 • Normal vücut kitle indeksi aralığında vücut ağırlığını korumak
 • Doğum öncesi bakımı erken almak ve düzenli kontroller yaptırmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.