Fondöten kullanma teknikleri nelerdir?

Mart 11, 2019

Makyaj konusunda çoklukla kullanılan ürün olan fondöten nasıl kullanılmalıdır? Fondöten nasıl sürülmelidir? Daha iyi sonuçlar için nasıl uygulanmalıdır?

Fondöten kullanma teknikleri nelerdir? Nasıl seçim yapılmalıdır?

Makyaj denilince ilk akla gelen malzemelerden birisi de şüphesi fondöten’ dir. Peki, bu makyaj için önemli bir konumda bulunan fondöten ürününü nasıl kullanılmalıdır? Uygularken nelere dikkat etmeliyiz? Kadınların doğru diye bildiği ama aslında yanlış olan konular nelerdir? Bu yazımızda bunları kısaca açıklayacağız. Fondöten çeşitleri nelerdir ve uygulama teknikleri hakkında birkaç kısa bilgiler vereceğiz.

Yoğun krem fondöten
Bu fondöten çeşidi adından da anlaşılacağı üzere biraz kıvamı vardır. İçeriğinde ise çeşitli yağlar barındırmaktadır. Bundan dolayı kuru ciltler için en ideal fondöten çeşitlerinden birisidir. Özellikle kış aylarında daha etkili sonuçlar veren “yoğun krem fondöten” likit fondöten gibi parmak uçları ile uygulanarak sürülmelidir.

Likit fondöten
Bu fondöten çeşidi diğer fondöten çeşitlerine göre cildinizde daha hafif bir etki oluşturur. Kullanımı bakımından ise parmak uçları ile uygulanması tavsiye edilmektedir. Peki, bunun dışında nasıl kullanmalısınız?

Avucunuzun içine aldığınız bir damla likit fondöteni, parmak uçlarınızın yardımı ile krem sürer gibi yüzünüzde ki sürmek istediğiniz bölgelere hafif şekilde sürün. Hafif uygulama işleminin ardından ise dairesel hareketler ile yüzünüzde dağılmasını sağlayın. Bu işlemlerin ardından yüzünüzde fondöten geriye kalmış fazlalıkları sünger ya da pamuk benzeri bir şey ile rahatlıkla alabilirsiniz. Şayet sürmüş olduğunuzdan daha hafif bir etki oluşturmak isterseniz, fondöteninizi süngere sürün, ufak ve hafif hareketler ile yüzünüzde ki sürmek istediğiniz bölgelere hafif şekilde dağıtın. Aynı noktaya yoğunluk vermemek daha etkileyici bir sonuç sağlayacaktır.

Krem stik fondöten
Bu tarz da fondötenlerin içindeki maddeler de çoğunlukla ve bol miktar da renk pigmentleri ve yağ bulunmaktadır. Özellikle cilt sorunları yaşayanlar tarafından çoklukla tercih edilen bu fondöten çeşidi yüzünüzde daha pürüzsüz bir cilt elde etmenizi sağlamaktadır. Fakat dezavantajı da yok değil. Krem stik fondöten çeşitleri cildinizde ki kırışıklık olan noktaların normalden daha fazla belirginleşmesine sebep olabilmektedir. Bundan dolayı yine parmak uçları ile uygulanıp, üzerine biraz daha pudra eklenerek sürme işlemi gerçekleştirilebilir.

Köpük Fondöten
Aslına bakıldığında köpük fondötenler, likit fondötenler ile aynı etkiyi oluşturmaktadır. Sünger veya benzeri bir cisim ile uygulandığı takdirde likit fondötenler ile aynı etkiyi oluşturabilir. Sünger harici ise yine parmak uçlarınız ile uygulamanız da mümkündür.

Pudra
Pudra her ne kadar renk vermenize yardımcı olsa da diğer fondöten çeşitlerine göre daha fazla kurudur. Fakat stik fondöten çeşitlerinde olduğu üzere kırışıklıkların olduğu cilde ve bölgelere uygulanmamalıdır. Islak veya kuru bir sünger yardımıyla da uygulanabilme özelliğine sahiplerdir. Fakat kullanılan sünger veya buna benzer malzemenin sık sık ve hijyenik biçimde temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer kullanılan malzemenin temizliğine dikkat edilmediği ve önemsenmemesi halinde cildinizde bir takım sorunlara yol açabilir ve cildinizde hastalıklara neden olabilir.

 

Bir cevap yazın