Et ve Tavuk Bulyonları Zararlı mı?

Mutfağımızda ve yemeklerde eksik etmediğimiz tavuk ve et bulyonları zararlı mıdır? Bulyonlar ne gibi maddelerden yapılmaktadır?
Etsiz yemeklere et aroması (tadı) kazandırmak için kullanmış olduğumuz bulyonların helal sertifikası taşımadığı ve insan sağlığına zararlı olduğu söylenmektedir. Marketlerde çeşitli markalarda almış olduğumuz bulyonların ham maddesi et ve tavuktan oluşuyor. Sağlık açısından zararı ise bulyonda yer alan mono sodyum glutamattır.

Daha fazla mesaj

Mono sodyum glutamat (MSG), lezzet arttırıcı özelliği ile kullanılan bu ürün sağlıklı olmadığından alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi) hastalıklarına, göz retina tabakası hasarları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açabiliyor.

Başta et ve tavuk suyu tabletleri olmak üzere cipslerde, renkli yoğurtlarda, dondurmalarda, hazır çorbalarda, köfte harçlarında Mono sodyum glutamat (MSG) sıklıkla kullanılmaktadır. Uzmanlar et ve tavuk suyu tabletleri başta olmak üzere MSG içeren gıdaların kullanımına çok dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Bilhassa gebe olan kadınların bu öneriyi dikkate almasını şiddetli tavsiye etmekteler. Çünkü MSG hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebekte de aynı zararlara yol açıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.