Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

Mart 12, 2019

Eğer erken doğum yeterince erken teşhis edilirse, bunun geciktirilmesi sağlanabilir. Bu geciktirme, bebeğin gelişmesi ve olgunlaşması için bebeğe fazladan zaman sağlar. Hatta birkaç gün geciktirmesi bile daha sağlıklı bebek anlamına gelir.
Bazen erken doğumun başladığını gösteren bulguları yakalamak çokkolay olabilir. Örneğin zarlar yırtıldığı zaman, vajenden damlama ya da fışkırma tarzında sıvı akacaktır. Bazen belirtiler çok hafif olur ve tesbit etmek zor olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birisini yaşarsanız doktorunuzla hemen irtibat sağlayın:

  • Vajen akıntısının
  • Tipinde değişiklik (sulu-kanlı) olması ya da
  • Miktarının artması
  • Pelvis ya da karnın alt bölgesinde basınç hissedilmesi
  • Sabit, hafif ve künt tarzında bel ağrısı
  • Hafif karın krampları (ishalle beraber olabilir)
  • Çoğunlukla ağrısız olan düzenli kasılmalar
  • Zarların yırtılması (suyunuzun açılması)

Rahim ağzının açılmaya başlayıp başlamadığını kontrol etmek için hemen bir doktorla görüşmeniz gerekir. Gerçekten erken doğum olup olmayacağının anlaşılması için yapılacak tek şey budur.
Fetüs değerlendirmesi ( monitörle), rahim kasılmalarını ve fetüsünkalp atışlarının tesbit edilmesi için yapılabilir. Ultrason, bebeğin büyüklüğünü ve yaşını hesaplamaka, rahimde nereye yerleştiğini tesbit etmek için kullanılır. Belli bir süre izlendikten sonra, rahim ağzında bir değişme olup olmadığını tesbit etmek için muayeneniz yapılacaktır.
Eğer erken doğum gerçekten söz konusu ise, doktorunuz, bebeğinizin rahim dışında yaşayabilecek kadar akciğerlerinin gelişip gelişmediğini tesbit etmeye çalışacaktır. Eğer akciğerler yeterince gelişmemişse, erken doğum çocuklarda en çok rastlanan ölüm nedeni olan solunumsal sıkıntı sendromu ortaya çıkabilir.
Eğer erken doğum daha yeni başlamışsa ve doğum en az bir gün daha geciktirilebilecekse, kortikosteroid adı verilen ilaçlardan size verilebilir. Bu ilaçlar, bebeğin akciğerlerinin olgunlaşmasına yardım ederek, bebeğin beyin kanaması geçirmesi gibi problemleri önleyebilirler. Çalışmalar göstermiştir ki, kortikosteroidler, erken doğumun gebeliğin 24. ve 34. haftaları arasında başladığı zaman en iyi etkiyi göstermektedir.

 

Bir cevap yazın