Emzirirken Kilo Verilir mi?

Mart 14, 2019

Doğum sonrası eski bedenine kavuşmak isterken sütünün azalmasından-kesilmesinden korkan annelere, hem zayıflatacak, hem de süt artıracak önerilerimiz var.
Hamilelikte alınan kiloların verilebilmesi için ilk adım düzenli ve doğru emzirmektir. Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı, normal dönemden daha fazladır.

Bebeğinizi emzirin…
Sık emziren bir anne, günde en az 500 cc süt verir ve bu sayede yaklaşık 500 kilokalori enerji kaybeder. Ancak anneler, “Emziriyorum, sütüm artsın” diyerek aşırı beslenmek yerine, uygun miktarda ve doğru beslenmelidir.
Bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programıyla hem kolay kilo verirsiniz, hem de sütünüzün kalitesi artar. Bu biçimde beslenerek 8-12 ay sonra tam formunuza kavuşursunuz.

Kalsiyum alın
Günde 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmelisiniz.Beslenmeniz kalsiyumdan fakir olursa, kalsiyum sizin kemiğinizden alınıp süt üretimine katılır.Bu durum sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler.

Sebze, meyve yiyin
Her öğünde mutlaka sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Pişirme şekli vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkilidir. Bu nedenle sebzeler önce yıkanıp sonra mümkün olduğu kadar büyük parçalar halinde pişirilmeli.

Protein mutlaka alınmalı!
Enerjinin yüzde 15’i proteinlerden gelmelidir.Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller gibi… Ayrıca bu besinler B grubu vitaminleri, demir ve çinko açısından da zengindir.

Demiriniz eksilmesin
Doğum sonrası, demir eksikliği sık görülür. Bu nedenle pekmez, yumurta sarısı gibi besinler günlük beslenme listesine eklenmelidir. Ayrıca bu gıdaları, C vitamini içeren besinlerle tüketirseniz demir emilimi artacaktır. Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çay tüketimini azaltın.

Folik Asit kullanmaya devam edin…
Emzirme döneminde de tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi folik asit yönünden zengin besinler tüketmelisiniz.Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, kabuklu tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bulunur.
İyotlu tuz kullanın
Özellikle guatr vakalarının fazla görüldüğü bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması için iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır.Emzirme döneminde iyotlu tuz kullanmak iyot ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.Tuzu kapalı ve ışık almayan yerde saklayın.

Kompleks karbonhidratları tercih edin!
Günlük enerjinin yüzde 55-60’ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekir.Şeker gibi basit karbonhidrat yerine makarna, patates, tam buğday ekmeği gibi kompleks karbonhidratlar tercih edin.

Sıvı alımı sütünüzü artırır
Anne sütünün kalitesi annenin yediği gıdalardan direkt olarak etkilenmez ama sıvı gıdalarla ilişkisi vardır.Anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudur. Bu nedenle günde en az 3 litre sıvı gıda almalısınız.

 

Bir cevap yazın