Emzirirken Hamile Kalınır mı?

Özellikle adet kanaması başlayan kadınlarda, işi nedeniyle bebeğinden uzak kalan ve anne sütü dışında gıda takviyesi alan bebeklerin annelerinde hamile kalma olasılığı artar. İlk 6 ayda düzenli süt veren annelerin % 7, 6-12 aylarda % 37, 12-24 aylarda da geri kalan kadınların % 48 ‘inde adet başlar. Yani ilk 12 ayda süt veren annelerde adet görenlerin oranı % 44 civarındadır.

Ortalama süt emzirme döneminde adetsiz dönem 14 ay civarındadır.

Tüm bu rakamları vermemin nedeni emzirme döneminde korunmayı ihmal edip istenmeyen gebeliklerle karşılaşan çiftlerin uyarılması ve korunmaya önem vermesi amacıyladır.

Doğumdan 3 ay sonra rutin jinekolojik kontrollerin temel amacı hem doğum sonrası rutin jinekolojik kontrol ve vaginal smear tetkiki yanında, çiftlere en uygun korunma yöntemin seçilmesidir. Özellikle rutin muayene sonrası eğer tercih edilirse spiral uygulanması yapılabilmektedir. Süt verme periyodunda progesteron homonu içeren doğum kontrol hapları kullanabileceği bildirilse bile kişisel önerim hormonal korunma yöntemlerinden süt verme döneminde kaçınılmasıdır.

Yumurtlamanın başladığını gösteren bulgular ise adet öncesi belirtileri, vajinadaki kuruluğun kaybolması ve adet kanamasıdır. Bu bulgular varsa ve yeni bir bebek planı yoksa ciddi bir korunma yöntemi kullanılması gerekmektedir. Süt verirken meydana gelen gebeliklerde bir süre daha emzirme devam edebilir . Ama yüksek prolaktin düzeyleri nedeniyle rahim iç zarı yapısındaki olumsuluklar nedeniyle gebelik kanamaları ve düşüklerin artacağı unutulmamalıdır.

İlgili gönderiler

Leave a Comment