Düşük Belirtileri

Düşük belirtilerinden en önemlisi, görülen lekelenme veya kanamadır. Ancak hamile kadınlarda, her kanama ve lekelenme düşük belirtisi değildir. Hamileyken lekelenme yada kanama yaşayan bir çok kadının bir hafta içerisinde kanaması durur ve gebeliği normal bir şekilde devam eder ve doğum yapar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus; kanamanın miktarı ne kadar fazla ise düşük riski o kadar yüksektir. Lekelenme veya damla şeklinde kanamalar daha az risk taşır. Gebeliğin her ayında az veya çok her kanama ve lekelenme durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Düşüğün ilk ve en belirgin işareti vajinada kan pıhtısı veya parça düşmesidir. Eğer mümkünse bu parçanın alınarak muayene sırasında doktora gösterilmesi tanı açısından faydalı olacaktır. Bazen gebelik materyali dışında farklı dokularla da vajinadan parça düşmesi şeklinde karşılaşılabilmektedir.

Düşüğün ikinci belirtisi ise kasık ağrısıdır. Bu ağrı kasık ağrısı şeklinde ve adet sancısına benzer şekilde olur, bazen karın ağrısı şeklinde olabilir. Ancak kanama veya lekelenme olmadan bir gebede sadece ağrı olması genellikle düşük riskini düşündürmez çünkü kasık ağrısı gebeliğin özellikle ilk aylarında hemen hemen her gebede görülür.

Bunların dışında bulantı kusma olması, halsizlik, yorgunluk, uyku hali gibi belirtilerin düşük riski ile ilgisi yoktur bazen halk arasında yanlış inanışlara sebep olabilmekte ve düşük riski olarak algılanabilmektedir. Bunlar gebelikte yaygın görülen şikayetlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.