Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Kullanılmalı

Dondurulmuş gıdalar nasıl kullanılmalıdır. Dondurulmuş gıda nasıl çözünmeli ve nasıl saklanmalıdır?

Dondurulmuş gıda nasıl çözünmelidir?
Dondurulmuş besinlerin kesinlikle belirtilen soğukluklardaki alanlarda saklanması gerekirken, çözülme süreci de oldukça önemlidir. Özellikle dondurulmuş besinlerin çözülmesinde oldukça bilinçli olunması gerekirken, bunların nasıl çözündürüldüğü sağlımız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Besinleri hızlı çözündürmek için kalorifer üstüne koymak, tencere içerisinde ısıtmak ve sıcak su içerisinde bekletmek oldukça yanlıştır.
Çözündürme olabildiğince dondurma işleminden daha yavaş olmalıdır. Çözün-dürülenlerin bekletilmeden pişirilmesi de, dondurulmuş besinlerin daha bilinçli tüketilmesini sağlayan önemli bir faktördür.

Dondurulmuş gıda nasıl saklanmalıdır?
Sıkça dondurulmuş besin tüketimi gerçekleştirenlerin kesinlikle bu besinleri en güzel şekilde saklamasını öğrenmesi gerekmektedir. Dondurulmuş besinlerin sıcak alanda bekletilmesi onun erimesine ve hemen ardından bozulmasına neden olacakken, bekletileceği sıcaklık için ise dondurulmuş ürünlerin arka yüzeyinde yer alan sıcaklık göstergesine dikkat edilmelidir.
Dondurulmuş gıda satın alındıktan sonra kısa bir süre içinde uygun koşullarda muhafaza edilmeliyken, kullanım sırasında ise sadece kullanılacak miktarın poşetten çıkarılarak, geri kalan bölümü hemen derin dondurucuya konulmalıdır. Dondurulmuş gıdayı uzun süre market içinde dolaştırmayı önlemek amacıyla, dondurulmuş ürünler, kuru gıdalardan sonra; alışverişin en sonunda alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku