Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Kasım 19, 2013

Doğum yaptıktan hemen sonra egzersize başlayacağınıza yemin etmiştiniz. Ama bunun yerine kendinizi televizyonun önünde evlendirme programları izlerken buluyor ve bu yüzden kendinizi sürekli suçluyor musunuz? Egzersizinizi atladığınız için kendinizi yıpratmayın. Sonuçta yeni bir bebek sahibi oldunuz ve evinizde tam zamanlı dadınız, özel aşçınız ya da kişisel spor hocanız yok.
Kendinizi bu yüzden suçlayıp, iyice bırakmak yerine size önereceklerimizi deneyin.

Kendinize haksızlık etmeyin
Kilo vermede en büyük düşmanınız kendinizsinizdir. Kendinize haksızlık etmeyin ve büyük kilo verme hedefleri koymak yerine, daha mantıklı kilo verme hedefleri edinin. Haftada yarım ya da 1 kg gibi… Sonuçta o kiloları 9 ayda aldınız, nasıl 1 ayda veresiniz ki?

Gününüze egzersizi katın
Sporda her gün 2 saat geçiremeyebilirsiniz ama bu fit olmayacağınız anlamına gelmez. Hatta egzersizinize bebeğinizi de katarak zamandan da tasarruf edebilirsiniz.
Bebeğinizin uyuduğu saatlerde televizyona bir fitness dvdsi koyabilir, evdeki egzersiz bisikletini kullanabilir ya da dambıllarla ağırlık kaldırabilirsiniz. Ya da bebeğinizi de alıp yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunların hiçbiri ilginizi çekmediyse, bebeğinizi de alıp, yerde egzersiz yapabilirsiniz. Bebeğinizi ağırlık gibi kaldırıp indirmeniz ona da komik ve eğlenceli gelecektir.

Daha sık ve daha az yiyin
Öğün atlamak uzun süreli kilo verme planınızı bozar. Vücudunuz, özellikle bu dönemde, iyi beslenmeye ve doğumdan sonra kendini toplamaya ihtiyaç duyar. Her gün 3 büyük öğün yiyeceğinize, yemekleri ve kalorileri 6 küçük öğüne bölün. Her 3-4 saatte bir yiyin ve bol su için.

Ne yediğinizi bir yere yazın
Eğer düzenli besleniyor ve yine de kilo veremiyorsanız, bir yemek günlüğü hazırlayın. Gün içinde ne yediğinizi ya da içtiğinizi bu günlüğe yazın. Yemek günlüğü kilo vermek için en işe yarayan çözümlerden biridir.

İçinde iyi göründüğünüz ve kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetleri giyin
Tayt ve kocaman bir tişört rahat olsa da sizin özgüveninize ve kilo verme isteğinize yardımcı olmazlar. Bunun yerine kendinize günlük şık kıyafetler alın ve bunları giyerek kendinizi iyi hissedin. Kendinizi iyi hissederseniz kilo verme istediğinizi de tetiklersiniz.

Sabırlı olun, hamilelik kilolarının bir seneden önce tam olarak verilemediğini de aklınızdan çıkarmayın!

 

Bir cevap yazın