Doğum Sonrası Annenin İlk Günleri

Bebekle eve geldikten sonra kendinizi fazla yormamaya özen gösterin, Vücudunuzun doğumdan sonra dinlenmeye çok ihtiyacı var.

Doğumu takip eden altı hafta boyunca  ( buna lohusalık dönemi de denir), kendinizde bazı fiziksel ve duygusal değişimler gözleyeceksiniz. Ancak bu kendinizi sürekli hasta hissedeceğiniz anlamına gelmez, özellikle de sağlıklı bir hamilelik geçirmişseniz. Vücudunuzda doğum sonrası hissedeceğiniz her türlü rahatsızlığın bir çaresi mutlaka vardır. Eğer sağlıklı beslenmeye devam eder, aileniz veya arkadaşlarınızın yardımını alabilir ve eski rutin hayatınızdan  en azından bir süre için  uzaklaşacağınız gerçeğini kabul ederseniz, hızla iyileşiyorsunuz demektir.

Rahim Bölgesi

Doğum sonrası farkedeceğiniz ilk değişim rahminizin küçülmesidir. Bu küçülme doğumdan hemen sonra gerçekleşir ve bu bölgede doğumdan birkaç saat sonra bir sertlik oluşur. Rahminiz doğum öncesi ölçülerine geri dönerken çeşitli kramplar hissedeceksiniz. Karın üstü yatmak ve doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri almak rahatsızlığın azalmasını sağlayabilir. Bu süre zarfında rahminizin daha etkili çalışabilmesi için bol sıvı almalı, sık sık tuvalete çıkmalısınız.

Doğum sonrası ağrılar, emzirme ile artabilir, hipofiz bezleri oksitosin hormonu salgılar, bu da rahmin kasılmasına neden olur.

Bu kasılmalar sizi rahatsız etse de ağrı kesici almak konusunda doktorunuza danışmalısınız. Krampların çok şiddetli olması iltihaplanma anlamına gelebilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Lohusalık Akıntısı

Doğumdan sonra oluşan, adet kanamasına benzer bir akıntıdır ve şiddetli olur. İlk başlarda kırmızımsıdır, daha sonra pembeye dönüşür, sonra kahverengiye dönüşüp en sonunda renksiz bir hal alır. Altı hafta kadar sürebilir. Çok şiddetli ve uzun sürdüğü takdirde doktorunuza görünmelisiniz. Doğumu takip eden ilk haftalarda toksik sendrom yaşama ihtimaliniz olduğundan tampon kullanılmaması önerilir.

Göğüsleriniz

Emzirseniz de, emzirmeseniz de bu dönemde göğüsleriniz ağrıyabilir. Bu ağrı göğüslerin sütle dolmasından ileri gelir. Eğer emzirmek istemiyorsanız göğüslerinizdeki sütü sağmak çözüm olmaz, aksine sütün daha da artmasına neden olur. Göğüslerde iltihap olmuşsa doktor müdahalesi gerekebilir. Acıyan göğüs uçları da yeni doğum yapan annelerin bir diğer şikayetidir.

Duygularınız

Doğumdan sonra fiziksel değişimler kadar duygusal değişimler de yaşayacaksınız. Birçok kadın “doğum sonrası depresyonu” yaşar. Bu bir yere kadar normal karşılanır. Ani mutluluk, mutsuzluk, annelik rolüne karşı isteksizlik, nedensiz ağlama krizleri doğum sonrası depresyonu sırasında duygularınızda görülebilecek değişimlerdir.

Bu depresyon hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Dinlenmeye özen göstermelisiniz. Örneğin bebeğiniz uyuduğunda siz de yatın. Yeni doğan bebekler uzun süre uyurlar, siz de en azından bu süre zarfında kendinizi dinlendirmelisiniz.

Doğum sonrası depresyon çok az kadında gerçek ve kalıcı bir depresyona dönüşür. Eğer bu duygu yoğunluğuyla baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve bu ani duygu değişimleri birkaç haftadan uzun sürmüşse doktorunuzdan bu konu ile ilgili görüş almak isteyebilirsiniz, profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir. Yardım almaktan çekinmemelisiniz. Bu hem sizin için, hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Spor

Bebek dünyaya geldikten hemen sonra hamilelik öncesi kilonuza ve görüntünüze geri dönmek isteyeceksiniz. Eğer hamilelik sırasında egzersiz yapmışsanız, doğumu takiben hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Hareket etmek, sezaryen olanlar için hayati önem taşır. Hastanenizdeki hemşireler size yapmanız gereken hareketleri göstereceklerdir.

Eğer hareket ettikten sonra vajinal kanama oluyorsa bu gereğinden fazla hareket ettiğinizi gösterir. İyice dinlenmelisiniz. Eğer dinlenmek kanamayı kesmiyorsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

Yeni Cinsel Yaşamınız

Eğer size ağrı vermiyorsa seks hayatınıza yeniden dönebilirsiniz. Daha önce anlattığımız açık kırmızı kanama durduğunda seksi düşünebilirsiniz. Bu birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir.

Doğumu takip eden haftalarda prezervatif iyi bir doğum kontrol yöntemi olabilir. Doğumdan sonra 2 hafta ile 6 hafta sonra ilk muayenenizde doktorunuzla bu konuyu da konuşmalısınız. Eğer emzirmiyorsanız doğum kontrol hapları kullanabilirsiniz.

Doğum sonrası dönem yorucu ancak heyecanlı bir dönemdir. Vücudunuz kendini mucizevi bir şekilde iyileştirir ve çok ender bir sorunla karşılaşırsınız. Hayatınızdaki bu küçük varlık size duygusal gelgitler yaşatacaktır. Bol bol dinlenin ve anneliğin ilk günlerinin tadını çıkarın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.