Dış Gebelik Nedir?

Halk arasında dış gebelik olarak adlandırılan gebelik türünü şu şekilde açıklamak mümkündür; normalde gebelikler rahim içerisinde yerleşerek büyümeye devam eden şekilde gerçekleşmektedir. Ancak dış gebelik durumunda normalde de olduğu gibi gebelik, rahim dışarısında tüpte meydana gelmektedir. Normal gebeliklerde on ile on iki gün arasında döllenmiş yumurta rahim içerisine doğru yolculuğa başlar ve rahim içerisine yerleşir. Ancak dış gebelik olayında döllenmiş yumurtanın rahim içerisine ilerlemesini engelleyecek bazı durumlar söz konusu olabilmektedir. Rahim kanalının tıkanması gibi durumlarda görülebilen dış gebelik rahim içerisine ulaşamaz ve dışarıda büyümeye devam eder.

Dış gebeliğin en büyük belirtisi ağrı ve kanama olarak tabir edilebilir. Ancak her ağrı ve kanama durumu dış gebeliktir demek doğru olmayacaktır. Bu nedenle bu tür durumlarda doktora başvurmak doğru olacaktır. Hekimler bu durumda ultrason ile gebeliği tespit etmeye çalışır ancak gebelik henüz gerekli boyutlara ulaşmadıysa ultrason da çaresiz kalabilmektedir. Bu noktada hekiminizin alanında uzman olması önemli bir detaydır.

Dış gebelik tedavisi 2 değişik metodla yapılabilmektedir. Bunlar; medikal tedavi ve cerrahi tedavi şeklinde sınıflandırılabilir. Medikal tedavi genel itibariyle erken dönemde tespit edilmiş dış gebeliklerde uygulanmakta olup, ilaç tedavisi ile gebeliği normal gidişatına sokmaya çalışmak üzerine kuruludur. Cerrahi tedavi ise, medikal tedavinin yetersiz olduğu noktalarda ya da kanama durumunun fazla olması durumunda uygulanmaktadır.

Spiral kullanan bayanlarda dış gebelik ihtimalinin daha yüksek olması istatistiki verilerle ortaya koyulmuştur ancak bu durum spiral yöntemini dezavantajlı hale getirmez. Spiral tıp çehreleri nezninde kabul görmüş ve son derece başarılı bir korunma yöntemidir ancak spiral uygulamasında düzenli kontrolden geçmek, hijyen kurallarına riayet etmek suretiyle enfeksiyon ihtimalini sıfıra indirgemek, dış gebelik ihtimalini de düşürecektir.

Dış gebelik konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de dış gebelik geçiren kadınların tekrar hamile kalıp kalamayacakları yönündedir. Bu hususta dış gebelik geçiren kişinin tekrar hamile kalamayacağı halk arasında söylenen ve gerçeği yansıtmayan bir fenomen olmaktan öteye gidemez. Dış gebelik geçirmiş kadınların hamile kalamama ihtimalleri belki normal bireylere nazaran biraz daha yüksektir ancak bu durum dış gebelik geçiren kadının hamile kalamayacağı yönünde yorumlanmamalıdır. Günümüzde tıp oldukça gelişmiş ve hamilelik problemi çeken çiftlerin bir çoğuna umut ışığı olabilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.