Çocukların Uzun Boylu Olması İçin Neler Yemeleri gerekir?

Çocuğunuzun uzun boylu olmasının nedenini sadece genetiğe bağlıyorsanız, yanılıyorsunuz… Yapılan araştırmalara göre bazı besinler boy uzamasına önemli katkıda bulunuyor.

Uzun boylu olmanın sadece genetik nedenlere bağlanamayacağını son yıllarda sıkça dile getiren uzmanlar da, yeni neslin özellikle fiziksel gelişim konusunda çok şanslı olduğu düşüncesinde birleşiyor. Onlara göre genetik yatkınlık; bir çocuğun uzun boylu olma nedenlerinden sadece bir tanesi… Sağlıklı beslenme, özel besin takviyeleri ve düzenli spor çocuğunuzun uzun boylu olmasının en büyük sebepleri!

Hangi yiyecekler boy uzatıyor?

Boy uzamasına katkısı olan besinlerin başında tabii ki kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri geliyor. Eğer çocuğunuz süt içmeyi sevmiyorsa peynir, yoğurt ve aşırıya kaçmadan sütlü tatlılar ile bu açığı kapatabilirsiniz.

Süt ürünlerinin dışında; deniz ürünleri, tavuk, kurubaklagiller, badem, fındık, çam fıstığı gibi fosfor içeren yiyecekler de öneriliyor. Omega 3, Omega 6, Demir, Çinko, Bakır, Flor ve Vitamin takviyeleri de çocuğunuzun hem sağlıklı beslenmesi hem de daha uzun boylu olması için çok faydalı. Tüm bu vitamin ve mineralleri içeren tamamen bitkisel besin takviyeleri günümüzde çok büyük ilgi görüyor.

 

Çocuğunuzun gelişimini destekleyici vitaminlere ve fiyatlarına göz atın!

Eğer çocuğunuzun boyunun uzamasına engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyorsa, uzun boylu olmaması için hiçbir neden yok. Tek yapmanız gereken onun en kaliteli şekilde beslenmesini sağlamak. Çocuğunuzu basketbol, voleybol ve yüzme gibi boy uzatıcı sporlara da yöneltebilirsiniz.

Bu spor aktivitelerindeki yoğun sıçrama ve uzanma hareketleri çocuğunuzun fiziksel gelişimi üzerinde çok etkili olacaktır. Bu sporlardan birine bile düzenli olarak devam eden çocuğunuza yapacağınız ekstra besin takviyeleri, onun çok daha uzun boylu olmasını sağlayacaktır…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku