Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Kulak enfeksiyonu

Orta kulak iltihabı, kulak ağrısına, geçici işitme kaybına ve sıvı akıntısına neden olabilen bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. Kendi kendine geçmeyen bir orta kulak enfeksiyonu antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Orta kulak enfeksiyonları esas olarak erken çocukluk döneminde ortaya çıkar, ancak büyük çocuklar ve yetişkinler de bu tür enfeksiyonlara yakalanır.  Orta kulak enfeksiyonları ile ilişkili bir komplikasyon, sıvının tutulması ve “tutkal kulağa” neden olmasıdır. Kulak ağrısı olan çocuklar her zaman doktora götürülmelidir.

Orta kulak iltihabı nedir?

Kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu bölümlerin hepsi birlikte çalışır, böylece sesleri duyabilir ve işleyebilirsiniz. Dış ve orta kulak, ses dalgaları tarafından vurulduğunda titreyen çok ince bir deri parçası olan kulak zarıyla ayrılır.

İki tür orta kulak enfeksiyonu vardır. Akut enfeksiyon aniden başlar ve kısa bir süre devam eder, kronik kulak enfeksiyonu ise iyileşmeyen veya tekrarlayan enfeksiyondur. Kronik kulak enfeksiyonu, kulakta uzun süreli hasara neden olabilir.

Bazen bir kulak enfeksiyonundan sonra orta kulakta sıvı kalarak,  yapışkan kulağa neden olur . Tutkal kulağı, işitmeyi olumsuz etkileyebilir ve çözülmesi birkaç hafta sürebilir. Kulak enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen veya işitme güçlüğü çeken çocuklar bir doktora görünmelidir. Kulağın iç kısmında hasar, işitme kaybı veya dil öğrenme gecikmesi kanıtı olan çocukların bir kulak, burun ve boğaz KBB uzmanına sevk edilmesi muhtemeldir.

Dış kulak enfeksiyonu (otitis eksterna) karakteristik olarak orta kulak enfeksiyonundan farklıdır. Bu, dış kulak kanalında kaşıntı olarak başlayıp iltihaplanmaya neden olan enfeksiyona dönüşebilen bir deri enfeksiyonudur. Bazen yüzücü kulağı olarak da anılan bu tür enfeksiyonlar normalde doktorunuzdan veya eczacınızdan kulak damlalarıyla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Orta kulak iltihabı belirtileri ve tanı

Orta kulak iltihabı nedenleri

Orta kulak enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığı, grip  , sinüzit veya strep boğaz enfeksiyonu olarak başlar . Burun ve boğaz, östaki tüpleri ile kulağa bağlanır; bakteriler buruna veya boğaza girer ve östaki borusundan orta kulağa doğru ilerler.

Tıkalı bir östaki borusunda sıvı birikmesi, orta kulak içindeki basıncı artırarak ağrıya ve kulak zarının yırtılmasına neden olabilir.

Kulak zarının kendi kendini onarmasına rağmen, sık sık yırtılma (kronik kulak enfeksiyonu ile ortaya çıkabilir), kulak zarında yara dokusu gelişmesine ve işitme kaybına neden olabilir. Orta kulak enfeksiyonları çocuklarda yaygındır çünkü östaki tüpleri dardır ve kolay tıkanır.

Risk faktörleri

Kulak enfeksiyonu gelişme olasılığını artıran faktörler şunları içerir:

 • Daha genç yaş (altı aydan iki yıla kadar olan çocuklar)
 • Grup çocuk bakımı
 • Yatarken biberonla beslenen bebekler
 • Mevsimsel faktörler (sonbahar ve kış)
 • Kötü hava kalitesi (sigara dumanına veya yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalma).

Orta kulak iltihabı belirtileri ve tanı

Orta kulak enfeksiyonunun tipik belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Kulakta baskı veya tıkanma hissi
 • Kulak ağrısı – kulakta keskin, donuk veya zonklayan ağrı
 • Boğuk işitme
 • Kulaktan akıntı
 • Kulaklarda çınlama (tinnitus)
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik
 • Baş dönmesi veya denge kaybı
 • Kusma ve ishal.

Bebeğinizin kulak enfeksiyonu geçirmiş olabileceğine dair spesifik işaretler arasında, normalden daha fazla ağlama, kulağına dokunmaya devam etmesi ve / veya kulaktan akıntı olması yer alır. Daha büyük bir çocuk bu belirtilerden bazılarını gösterebilir veya kulak ağrısından şikayet edebilir.

Kulak enfeksiyonunu teşhis etmek için, bir doktor muhtemelen kulak zarının arkasındaki sıvıyı tespit etmek için kulağın içine bakmak için ışık ve büyüteçli özel bir alet olan bir otoskop kullanacaktır. Pnömatik otoskop, doktorun kulak zarına nazikçe hava üflemesine izin veren özel bir otoskop türüdür. Hava üflemesi kulak zarının hareket etmesine neden olmalıdır. Orta kulak sıvı ile doluysa kulak zarında çok az hareket olur veya hiç olmaz.

Unutmayın, kulak ağrısı orta kulak enfeksiyonunun yaygın bir semptomudur, ancak tüm kulak ağrılarına orta kulak enfeksiyonu neden olmaz. Dış kulakta kulak kiri birikmesi veya irtifa veya hava basıncındaki değişiklikler, tıkanma veya kulak ağrısının diğer nedenlerine örnektir.

Tedavi

Kulak enfeksiyonları genellikle kendiliğinden düzelir, bu nedenle tedavi ağrıyı yönetmek ve durumu yakından izlemekle başlayabilir. Bununla birlikte, bebeklerde ve şiddetli vakalarda kulak enfeksiyonu, antibiyotik ilaçlarla tedavi gerektirebilir. Amoksisilin, penisiline alerjisi olmayan hastalarda akut orta kulak iltihabının tedavisinde tercih edilen antibiyotiktir.

Antibiyotik, tam olarak belirtildiği gibi ve tüm doz bitene kadar alınmalıdır. Enfeksiyonun uygun şekilde ortadan kalktığını doğrulamak için, antibiyotik tedavisi bittikten sonra bebekler veya çocuklar doktora  götürülmelidir. Çocuğunuzun semptomlarında herhangi bir iyileşme yoksa, doktora daha erken bir dönüş ziyareti gerekli olabilir. Doktor farklı bir antibiyotik denemek isteyebilir.

Doktorunuzu gördükten sonra kendi kendine tedavi, aşağıdakiler dahil semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Enfekte kulağa nemli, ılık bir bez tutarak
 • Ağrı veya ateşin giderilmesi için parasetamol veya ibuprofen kullanmak
 • Etkilenen kulakla yastığınıza yaslanmak veya yatağınızda desteklenmiş şekilde oturmak
 • Herhangi bir akıntıyı gidermek için dış kulağı sabun ve yüz beziyle nazikçe yıkayın
 • Evde arka plan gürültüsünü minimumda tutmak.
 • Kulak zarı hassas olduğundan ve kolayca zarar görebileceğinden, kulaklarınızı veya bebeğinizin kulaklarını temizlemek için asla pamuklu çubuk kullanmamalısınız veya kulağa doktor tarafından reçete edilmemiş herhangi bir şey koymamalısınız.

Orta kulak iltihabı önleme

Bebeklerde orta kulak enfeksiyonu riski, odaları sıcak ve kuru tutarak, dumansız bir ortam sağlayarak ve mümkün olduğu kadar uzun süre (tercihen altı aydan uzun) emzirerek azaltılabilir. Daha büyük çocuklara burunlarını nasıl düzgün bir şekilde sümkürdüklerini göstermek de kulak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Çocuk aşıları da güncel tutulmalıdır.

Soğuk algınlığı veya gribe yakalanmamak için önlemler almak da orta kulak enfeksiyonu gelişme riskini azaltacaktır. Bu, elleri sık sık yıkamak, yemek ve içecek kaplarını paylaşmamak, hapşırırken ağzı kapatmak ve mevsimsel grip aşısı yaptırmakla sağlanabilir.

Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit sırasında nazal dekonjestan kullanımı da kulak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.