Çocuklarda Diş Gıcırdatma

Çocuklar arasında oldukça sık görülen diş gıcırdatma durumuna bruksizm adı verilir. Bu durum özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda daha yaygın olarak görülüyor.Bazı çocuklar kulak ağrısı ya da diş çıkartma gibi nedenlerden kaynaklanan ağrıya tepki olarak dişlerini sıkıyor veya gıcırdatıyor.

Hiperaktif çocukların bazılarında da diş gıcırdatma görülmektedir. Genel olarak diş gıcırdatma çocuğun dişlerine zarar vermez. Çoğunlukla herhangi bir etki bırakmadan kaybolsa da, sabahları hafif baş ağrısı veya kulak ağrısına neden olabilir. Ancak diş gıcırdatma asıl olarak çocuğun etrafındaki kişileri üzer ve rahatsız eder. Bazı aşırı hallerde uykudaki diş gıcırdatmaları diş minesinin zedelenmesine, dişte küçük oyukların oluşmasına, ısıya karşı hassasiyetin artmasına ve yüz ağrıları ile çene sorunlarına neden olabilmektedir. Dişlerini gıcırdatan çocukların çoğu bunu yaptığının farkında bile olmaz ve çoğunlukla sorunu anne-babalar tespit eder.

Birçok çocuk hayatının bir döneminde masum diş gıcırdatma yapmaktadır. Özellikle dişlerin sürmesi sırasındaki diş gıcırdatmalar geçicidir ve önemli değildir. Bundan endişe etmeyin. Diş gıcırdatma uzun süre devam ediyorsa ileride olabilecek olumsuz sonuçları önlemek açısından mutlaka diş hekimine götürmeniz gerekir.

Sebepleri;
– Çocuğunuzun midesinin aşırı dolu yatması ki, bağırsak faaliyetlerinin artması tüm sindirim sistemini uyarmaktadır.
– Barsak parazitleri,
– Burun akıntısı ya da sinüzit gibi rahatsızlıkları olan bazı çocuklarda,
– Diş sürmesi sırasında,
– Kardeş kıskançlığı gibi çocukta bazı stres faktörleri,
– Bazı allerjik durumlarda,
– Yetersiz beslenme,
– Bazı hormonal bozukluklarda diş gıcırdatmaları görülme olasılığı yüksektir.

Diş gıcırdatma sonucu olası problemler;
– Dişlerde aşınma ve çocuğun çene gelişimine olumsuz etkileri,
– Çocuklarda çene ekleminde ya da kulakta ağrı yansıması,
– Çocuğun dinlenmeden uyanması ve sinirlilik hali,

Tedavisi;
Bruksizim’in çoğunlukla hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden kaybolur.Ancak dişler ve çenede herhangi bir rahatsızlık oluşmasını önlemek amacıyla anne-babanın dikkatli olması ve diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması gereklidir. Diş gıcırdatmanın çocuğun yüz ve çenesinde ağrılara neden olması veya dişlerin zarar görmesi durumunda diş hekimi gece takması için özel bir diş koruyucu verebilir. İster fizyolojik, ister psikolojik nedenlerden kaynaklansın, uyku öncesinde çocuğun gevşemesi ve rahatlaması diş gıcırdatmayı kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ilık bir banyo almak, kısa bir süre rahatlatıcı bir müzik dinlemek veya kitap okumak çocuğunuzun gevşemesine katkıda bulunabilir. Diş gıcırdatmaya stresin neden olması durumunda çocuğun neden gerginlik yaşadığını anlamaya ve bunun üstesinden gelmesi için yardımcı olmaya çalışmanız gereklidir. Çocuğunuzun duygusal durumundan endişe ediyor ve sizin yardımınızla aşılamayacak duygusal gerilimler yaşadığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

İlgili gönderiler

Leave a Comment