Çocuklarda Astım

0

Astım nedir?

Astım, çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır. Astım, okul devamsızlığının ana nedenlerinden biri ve en sık hastaneye yatış nedenidir. Bununla birlikte, astımın nedenleri ve tedavisinin iyi anlaşılması, astımın çocuklar ve aileleri üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Astıma Ne Sebep Olur?

Astım kronik bir durumdur. Astım semptomlarına akciğerlerdeki iltihaplanma (şişme ve tahriş) ve hava yolu daralması (hava yolları etrafındaki kasların sıkışması) neden olur. Astımlı çocuklarda şu semptomların bir kısmı veya tamamı olabilir: öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alma ve göğüste sıkışma.

Bu semptomlar her gün, haftada birkaç kez veya yalnızca yılın belirli zamanlarında ortaya çıkabilir. Potansiyel tetikleyiciler arasında hastalık, toz, küf, hayvanlar, polenler, sigara dumanı veya soğuk hava bulunur.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astımı teşhis etmek için basit bir test yoktur. Bununla birlikte, çocuğunuzun doktorunun astım olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilecek bazı işaretler vardır:

 • Çocuğunuz nefes alıp verirken hırıltı (tiz bir ıslık sesi).
 • Uyurken, egzersizle veya soğuk havaya maruz kalırken daha kötü olabilen sık öksürük.
 • Oyun veya kendi kendini sınırlayan egzersiz aktivitesi sırasında diğer çocuklara ayak uydurmada zorluk.
 • Uzun süre (iki haftadan fazla) süren solunum hastalıkları (öksürük ve soğuk algınlığı).

Çocuğunuza astım teşhisi konulursa, bir atağın belirti ve semptomlarını nasıl tanımlayacağınız konusunda eğitileceksiniz. Çocuğunuzun astım semptomlarının ciddiyeti hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza başvurun. Çocuğunuzun astım tedavi planının hem semptomları önlemek hem de ortaya çıktığında semptomları tedavi etmek için ayarlanması gerekebilir.

Hafif Astım Belirtileri

 • Nefes almak biraz zor ve normalden biraz daha hızlı.
 • Çocuğunuz kolayca tam cümlelerle konuşabilir.
 • Çocuğunuzda hafif bir hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve / veya göğsünde gerginlik var.
 • Ten rengi iyidir.
 • Çocuğunuz tetikte ve neler olduğunu biliyor.
 • Çocuk nefes almak için göğüs kafesi kaslarını çekmiyor.

Orta Derecede Astım Belirtileri

 • Nefes almak normalden daha zordur ve biraz daha hızlıdır.
 • Çocuğunuz kısa sözlerle konuşuyor çünkü nefes alması zor. Çocuğunuzun göğsünde hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve / veya gerginlik var.
 • Çocuğunuzun her yıl ağızdan alınan ikiden fazla steroid kürü (Prednisone, Orapred, vb.)
 • Astım belirtileri çocuğunuzu uyandırır veya ayda ikiden fazla uyumayı engeller.
 • Çocuğunuz astım semptomları için düzenli olarak haftada iki defadan fazla rahatlatıcı bir ilaç (albuterol, Xopenex, vb.) Kullanıyor.
 • Çocuğunuz astım semptomları nedeniyle sık sık okulu kaçırıyor veya aktiviteleri atlıyor.

Çocuğunuz yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini yaşıyorsa, lütfen çocuğunuzun doktoruyla iletişime geçin.

Astımı Ne Tetikler?

Çocuğunuza astım teşhisi konduğunda, doktoru çocuğunuzun astım semptomlarını neyin tetiklediğini ve bu irritanlardan nasıl kaçınılacağını öğrenmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Doktor, çocuğunuzun astım semptomlarını yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olacak bir astım eylem planı geliştirecektir.

Aşağıdakiler potansiyel astım tetikleyicileridir:

 • Alerjenler: polenler (ağaçlar, çimen, yabani otlar gibi); ev tozu akarları; hayvanlar; hamamböceği veya fareler.
 • Enfeksiyonlar: viral enfeksiyonlar; zatürre ve sinüs enfeksiyonları.
 • Tahriş edici maddeler: tütün dumanı; hava kirliliği (kimyasallar, duman, otomatik egzoz, vb.); kuru veya soğuk hava; havadaki ani değişiklikler.
 • Egzersiz veya yorucu aktivite.
 • Duygusal stres, gülme veya ağlama.
Astım Tedavileri Nelerdir?

Çocuğunuza astım teşhisi konduğunda, çocuğunuzun doktoru semptomlarını kontrol altına almak için ilaçlar yazacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe ve değiştikçe bu plan zamanla değişebilir. Ancak astımı olan her çocuğun bir eylem planına ihtiyacı vardır ve çocuğunuzun astım eylem planı tüm bakıcılarının (evde, okulda, kreşte, büyükanne ve büyükbabaları vb.) İçin mevcut olmalıdır.

Astım İlaçları
Semptomları önlemek için kullanılabilecek ilaçlar (kontrolörler) ve ortaya çıktıklarında semptomları tedavi etmek için ilaçlar (rahatlatıcılar) vardır.

Denetleyici İlaçları
Kontrollü ilaçlar solunum yollarındaki şişlik ve iltihabı azaltır. Bu ilaçlar ayrıca solunum yollarında mukus oluşumunu da azaltır. Denetleyici ilaçlar, bir nebülizörden, ölçülü bir doz inhalatöründen veya bir kuru toz inhalatöründen solunarak verilebilir.

İnhale kortikosteroidler, kontrol edici ilaçların en etkilisidir. Solunan kortikosteroidlerin en yaygın yan etkileri ağızdaki maya enfeksiyonları veya kısık sestir. Bu semptomları önlemek için, ilacı aldıktan sonra çocuğunuzun ağzını çalkalamasını sağlayın. Uygulama için maske gerektiriyorlarsa yüzlerini yıkayın.
Lökotrien inhibitörleri, ağızdan alınan bir ilaç sınıfıdır.

Anti-IgE tedavisi, alerjik antikorları bağlayarak, akciğerlerdeki alerjik iltihaplanma nedenlerini azaltır. Bu terapi, bir uzman ofisinde her iki ila dört haftada bir yapılan enjeksiyonları gerektirir. Daha şiddetli astımı olanlar için bir tedavi seçeneğidir.

Rahatlatıcı İlaçlar
Bronkodilatörler dar hava yollarını daraltan kasları gevşeterek açan rahatlatıcı ilaçlardır. Bronkodilatörler öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste oluşan gerginlik hissini giderir. Albuterol, en sık reçete edilen bronkodilatörlerden biridir..

Bu ilaçlar, nebulizatör veya ölçülü doz inhaleri ile solunduğunda en iyi sonucu verir. Bazı çocuklarda hafif huzursuzluğa neden olabilirler. Çok hızlı çalışırlar ve dört ila altı saat etkili olmalıdırlar. Çocuğunuzun her dört saatten daha sık bir bronkodilatöre ihtiyacı varsa veya ilaçtan kurtulamıyorsa, tıbbi yardım almanız önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.