Çocuklarda Gece Yatak Islatma Nedenleri

Yatak ıslatma veya gece idrar kaçırma, yaygın bir çocukluk çağı bozukluğudur. Çocukların yatak ıslatmadan çıkması gereken kesin bir yaş yoktur. Bildiğimiz şey, çoğu çocuğun sonunda mesane kontrolünü kazanacağıdır. Tüm 5 yaşındaki çocukların yüzde on beşi yatağı ıslatır ve yatağı ıslatan çocukların sadece yaklaşık% 0,5’i yetişkin olarak bunu yapmaya devam eder. Bir çocuğun yatak ıslatmadan ne kadar çabuk çıkacağını tahmin edebilen faktörlerden biri de aile öyküsüdür. Ebeveynlerden biri çocukken yatağı ıslatırsa, çocuğunun da aynı şeyi yapma olasılığı neredeyse% 50’dir.

Çocukların yatağı neden ıslattığı tam olarak anlaşılamamıştır. Yatak ıslatmanın genetik olabileceği ve aileden gelebileceği bilinmektedir. Yatak ıslatma, uyurken üretilen idrar miktarını tutamayacak kadar küçük bir mesane kapasitesinden kaynaklanabilir. Sağlam uyku, kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonları da yatak ıslatma riskini artırabilir.

ÇOCUĞUNUZLA DENEYEBİLECEĞİNİZ ÇÖZÜMLER

Yatak ıslatma hem çocuklar hem de aileler için bir utanç, endişe ve stres kaynağı olabilir. Çocuklar yatağı kasıtlı olarak ıslatmaz ve bunun için asla cezalandırılmamalıdır. Çocuğunuzla deneyebileceğiniz basit stratejiler şunları içerir:

 • Geceleri susuzluğu azaltmak için günün erken saatlerinde daha fazla içmek
 • Mümkünse yatmadan iki saat önce gece içeceklerini azaltmak ve sıvıları durdurmak
 • Kafein (çikolata dahil) ve gazlı içeceklerden uzak durmak
 • Narenciyeden kaçınmak
 • Yatmadan önce idrar yapmak
 • Olumlu pekiştirmeden yararlanma (diğer tedavilerle birlikte)

Çocuklarda Gece Yatak Islatma Nedenleri

YATAK ISLATMA ALARMLARINDA% 68 BAŞARI ORANI VAR

Daha fazla mesaj

Bu teknikler başarılı olmazsa, diğer tedaviler yardımcı olabilir. Yatak ıslatma alarmı çok etkili bir tedavidir. Çocuğunuz idrar yapmaya başladığında alarm çalar ve uyandırır. Alarm, pijamaların omzuna takılır ve sensör, ilk ıslaklık damlasını algılamak için çocuğunuzun giysisinin dışına takılır. Alarm çaldığında uyanmazsa çocuğunuza yardım etmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun geceleri kuru kalması için alarmın kullanılması 12 haftaya kadar sürebilir. Alarm, uyuyan beyne mesanenin farkında olmayı öğreterek en iyi uzun vadeli tedaviyi verir ve yaklaşık % 68’lik bir başarı oranına sahiptir .

İLAÇLAR ETKİLİ OLABİLİR

Yatak ıslatmaya yardımcı olacak ilaçlar da vardır. İlaçları bıraktıktan sonra ve hatta alarmla başarılı bir eğitimden sonra bile tekrarlama sık görülür, ancak tedavi yeniden başlatılabilir. Tüm tedavi yelpazesini (alarm, sıvıları ayarlama ve motivasyon tedavisi) uyguladıktan sonra nüks oranı bir yıl sonra yaklaşık% 16’dır.

Bu arada, çocuğunuz bir yatıya ya da kampa katılmak isterse, kısa vadeli çözümler mevcuttur. Bir doktor , desmopressin (ddavp) adı verilen bir ilaç yazabilir. Etkili olduğundan emin olmak için çocuğunuzun yatıya kalma öncesinde bu ilacı alması gerekebilir. Ayrıca pek çok çocuk, uykularında emici gece külodu gibi ürünler kullanabilir.

NE ZAMAN YARDIM ALMALI

Bir üroloji uzmanını görmeyi düşünmek için nedenler:

 • Hala 6 veya 7 yaşından sonra yatağı ıslatıyor
 • Kuru olma isteğini ifade eder, endişeyi, üzüntüyü veya hayal kırıklığını dile getirir
 • Altı ay veya daha uzun süre kuruduktan sonra yatağı ıslatmaya başlar
 • Yatak ıslatma için önceki tedavilere yanıt vermedi
 • Ağrılı idrara çıkma, gündüz ıslatma veya yatak ıslatma ile birlikte idrar yolu enfeksiyonları var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.