Çocuk ve Bebek Beslenmesinde Yumurtanın Önemi

Gelişim için gerekli protein, vitamin, mineral ve yağa sahip olan yumurta, çocuk ve yetişkin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bebeklere dahi 4-5 aylıkken verilmeye başlanır. Ailesinde kalp ve damar hastalığı olan bebekler dışında 5 aylık bir bebek, gün aşırı bir yumurta sarısı yiyebilir. Ancak risk grubunda olan bebeklere kolesterol nedeniyle yumurta, 3-4 günde bir verilmelidir.

Bebeğin beslenme zincirine ilk kez katılan yumurta,ilk önce katı olarak pişirilmeli ve bir yumurta sarısının dörtte birinden başlanmalıdır. İki günde bir arttırılarak, 8-10 gün sonra tam bir yumurta sarısı yedirilmeye başlanmalıdır. A vitamini ve bazı B vitaminleri bakımından zengin bir yiyecek olan yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller bulunur. Yumurtanın sarısı, akına oranla daha fazla yağ, protein ve demir içerir. Bu nedenle beslenme problemi olanlara, kansızlık sorunu yaşayanlara yumurta sarısı yemeleri önerilmelidir. Yumurta ne kadar taze olursa, o kadar da besleyici olur. Düşük sıcaklıkta bekletilen yumurtalarda A, uzun süre bekletilen yumurtalarda ise B12 vitamininde bir azalma görülür. Bu nedenle özellikle çocuklara yedirilecek yumurtanın günlük olmasında fayda vardır.

Çocuk beslenmesinin ana ilkeleri Dünyadaki en değerli varlığımız olan çocukların sağlıklı gelişmeleri ve mutlu bir hayat sürmeleri için beslenmelerinin önemi büyüktür. Doğdukları andan itibaren ilk gençlik yıllarına kadar onlara doğru beslenme ve alışkanlıkları kazandırmak her ebeveynin temel görevi olmalıdır.

Sağlıklı beslenme insan hayatındaki birçok diğer unsur gibi çocukluktan itibaren kazanılacak önemli bir alışkanlıktır. Sağlıklı beslenme, alışkanlık kazanmanın ötesinde, başlangıcından itibaren çocuğun fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı gelişmesini etkileyen en önemli faktördür. Bunun için önce anne-babanın, daha sonra çocuğun hayatının diğer safhalarında karşılaştığı ve kişiliğinin oluşmasında rol oynayan okul çevresinin, eğitimli ve bilinçli olması gerekiyor. Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırırken Çocuk sofraya yorgun oturmamalı. Yemeğini kendisinin yemesi beklenmeli, üstüne ve etrafa yemek döktüğü durumlarda kızmak yerine, önceden önlem alarak önlük takılmalı. Çocuğun kullanacağı çatal, kaşık, çocuğun eline ve ağzına uygun büyüklükte olmalı, ayrıca masaya rahat bir şekilde ulaşabilmeli. Yemek saatlerini huzurlu ve neşeli bir havada geçirmesi sağlanmalı. Porsiyon miktarları küçük olmalı. Ancak çocuk isterse yardım edilmeli. Çocuğun ilerdeki yaşlarda yemek seçmemesi için 0-1 yaşlarında ek besinlere alıştırılmalı. Çocuk, ana öğünler dışında abur cubura alıştırılmamalı. Bu tarz yiyecekler, çocuklara bazı davranışlar karşısında verilen ödül niteliği taşımamalı. Çiğnemesi güç yiyecekler, yumuşak bir duruma getirilmeli. Mutlaka yemek haricinde süt, yoğurt verilmeli.

1-6 yaş çocuğun besin gereksinimleri

Çocukların sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri için hacim yönünden az, besin değeri yoğun besinlere ihtiyaçları vardır ve her şeyden önce enerjiye gereksinimleri karşılanmalıdır. Çocukların sağlıklı olabilmesi, normal gelişme ve büyümelerinin sağlanabilmesi için ihtiyaç duydukları enerjiyle oranlı olarak protein, vitamin ve minerallerin her birinden alması gerekir. Enerji, protein, vitamin ve minerallerin kaynağı besinlerdir. Bunları her besin farklı miktarlarda içerir. Çocukların bütün bu değerleri alması gerektiği gibi, bu maddeleri içeren besinleri bir anda tüketmesi mümkün değildir. Bu sebeple besinler, besin değerleri bakımından belirli gruplar altında toplanarak çocuklara verilebilir. Böylece bir grup içindeki besinler birbirinin yerini tutar. Başlıca besin gruplarını ve çocuklara verilecek miktarlarını, bulunmadıkları taktirde yerine ne verilmesi gerektiğini aşağıdaki tablolarda bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku