Çocuğunuz Doğru Besleniyor mu?

Çocukları büyüklerden ayıran en önemli özellikleri sürekli bir büyüme, gelişme ve değişim içinde olmalarıdır. Büyüme vücudun hacim ve kütlesinin artışı, gelişme ise biyolojik fonksiyonların kazanılmasıdır. Beslenme insan büyümesinde olmazsa olmaz bir yere sahip olduğuna göre, doğru beslenme de sağlıklı büyüme ve gelişmede çok önemlidir.

Universal Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Akça “Günümüzde büyüme bozukluğu denince sadece zayıf, çelimsiz ve kısa boylu çocuklar değil, yaşına göre şişman ve çok iri çocuklar da gözden kaçırılmaması gerekir. Çünkü beslenmede, hormonlarda ya da iç salgı bezlerinde bir problem olabilir ve sorun çözülmezse obezitenin getireceği pek çok hastalık ortaya çıkabilir. Özellikle çocukluk çağı diyabeti, kalp damar hastalıkları, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi hastalıklar meydana gelebilir.” diyor.

Annenin doğru beslenmesi ile anne karnında başlayan iyi bakım ve doğumdan sonra bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Ek gıdalara 6. aydan önce geçilmemeli, her ağlamayı açlık zannedip mama verilmemelidir. Çocuğa temiz ve uygun ev gıdalarının protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin açısından besin değerleri iyi seçilmiş olarak sunulması ile doğru yolda gidilmelidir.

Demir eksikliği kansızlığı veya diğer tipte görülen kansızlık iştahsızlık yolu ile beslenmeyi bozabilir. Gelişim problemi olan çocuklar doktor tarafından muayene edilmeli ve gereken araştırmalar yapıldıktan sonra gerekirse çocuk endokrin uzmanına yönlendirilmelidir. Kış aylarında beslenmede öncelikle doğal ve katkısız ürünler seçilmeli, protein grubundan et, süt, yumurta, yoğurt ve beyaz peynir tüketilmelidir. Kefir probiyotik bakterilerce çok zengin olduğundan çocuklara verilmesi gereken en sağlıklı besinlerden biridir. Haftada en az 2 gün balık yenilmeli, bu sağlanamıyorsa balık yağı takviyesi ile omega 3 alınmalıdır. Kahvaltıda çocuklara bal, pekmez, tahin ve ev yapımı reçeller verilebilir. Ekmek mutlaka tam buğday, tam çavdar ve yulaftan zengin, ruşeym içerikli ekmek olarak seçilmelidir. Sabah kahvaltılarında tahıl gevrekleri ile süt verilebilir. Salam, sucuk, sosis gibi gıdalara çocuklar alıştırılmamalı, sabah kahvaltıda bile lif olarak yeşillik (marul, roka tere, maydanoz, tere otu gibi mevsim yeşillikleri)tüketilebilir. Salatalık ve domatesin mevsiminde yani yazın verilmesi daha uygundur.

Kahvaltıda veya ara öğünde çocuklar gofret, şeker, cips, bisküvi yerine kavrulmamış fındık, badem, kuru üzüm, kuru dut, hurma veya ceviz alıştırılabilir. Karbonhidrat grubundan kuru baklagiller haftada en az 2 kez pişirilmeli, bulgur ve makarna unutulmamalıdır. Mümkünse öğle ve akşam yemeklerinde salatasız sofraya oturulmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Akça, “Turp, taze soğan, marul, havuç ve akla gelen tüm mevsim yeşillikleri salataya konmalıdır. Preobezite veya obezite tehdidi varsa yemeklerden 1-2 saat önce su içilmesi ve salatanın çok tüketilmesi son derece faydalı olacaktır.” diyor.

Çocuklara Sebze Yemeğini Alıştırın

Bu çocuklara daha da öncelikli olmak üzere tüm çocuklara sebze yemekleri özellikle brokoli, kereviz, ıspanak, karnabahar, yer elması, lahana ve pırasa lezzetli bir şekilde pişirilerek, güzel bir sunumla verilirse çocuk sebzeye de alışacaktır. Özellikle brokoli antioksidan özellikleri çok iyi olan bir sebzedir ve mümkün olduğunca taze olmalı ve tüm sebzeler gibi, mümkünse buharda pişirilmelidir. Çocukların çok sevdiği patatesi yağda kızartmak yerine fırında sebzelerle pişirilebilir.

Dr. Akça, “Kışın dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de günlerin kısa olması nedeni ile çocukların özellikle akşam yemeklerini okuldan gelme, ders yetiştirme kaygısı ile yatmaya yakın yediklerini görüyoruz. Bu durumun hem dolu bir mide ile yatmanın reflüye, dolayısı ile geçmek bilmeyen üst solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlamasına, hem de sabah kahvaltısı etmeme isteğine yol açtığını, bu nedenle mümkün olduğunca çocuğun yatmadan 2 saat önce yemeğini bitirmesi gerekiyor” dedi.

Yatarken süt, meyve vb. verilmemeli ve sabah kahvaltısında aç ve istekli olması sağlanmalıdır. Kahvaltı en önemli öğündür ve özellikle soğuk kış aylarında gerek okul başarısı, bağışıklık sisteminin iyi çalışması için de mutlaka yapılmalıdır. Hafta içi okula yemek götüren çocuk için anne, tam tahıl ekmeğinden yapılmış bol yeşillikli peynirli veya ev yapımı köfteli bir sandviç ve yanına ayran ve bir küçük meyve, akşamüstü için de kutu süt ve ev yapımı kek ya da poğaça son derece uygun bir çözüm olacaktır. Aile çocuğa, okulda hazır gıda almak yerine bunları tercih ettiğinde, harcayamayacağı haçlıklarını da koyacağı bir kumbara verirse hem doğru beslenmeyi hem de tasarruf ve ev ekonomisini aynı anda öğretmeyi başarabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku