Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözümler

0

Cilt çatlaklarından tamamen kurtulmak ne kadar mümkün, bu sorunun yanıtı ne yazık ki çatlak şikayeti olanların hoşuna gidecek türden değil. Özellikle de erken dönemde ilgilenilmeyen çatlaklar zamanla daha az belirgin olmalarına rağmen, tamamen iyileşmeleri doktorlar tarafından neredeyse imkansız olarak nitelendiriliyor. Ancak ciltteki çatlakları henüz kırmızı – morumsu renkteyken yani, renkleri solup kalıcı olmadan fark ettiğiniz anda onlara müdahale etmeniz etkili olabilir. Böylece bazı doğal çözümlere başvurarak önlem almanız veya görünümlerinin daha az belirgin olmasını sağlamanız mümkün olur. Cilt çatlakları genellikle karın, göğüs, uyluk ve üst kol bölgelerinde görülür.

Cilt Çatlaklarının Nedenleri

Pek, cilt çatlakları neden olur? ‘Çatlak hamile kadınlarda olur.’ diye genel bir inanış vardır ama cilt çatlaklarının nedeni hamilelikle sınırlı değildir ve üstelik erkeklerde de cilt çatlakları görülebilir. Aşağıda, cildin orta katmanının gerilip yırtılmasına, zarar görmesine ve çatlak görünümünün ortaya çıkmasına yol açan başlıca nedenleri sıralayalım:

  • Hamilelik
  • Vücut çalışmak
  • Ergenlik dönemi
  • Hormonal değişimler
  • Sık sık kilo alıp vermek
  • Kortizon tedavisi görmek
  • Genetik faktörler
  • Ciltte kolajen lif eksikliği

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

Cilt çatlakları için doğal çözüm dediğimizde genellikle bitkisel yağlarla masaj yapılması önerilir. Gözle görülür şekilde sonuç almak için çatlaklara erken müdahale etmek ve bu ürünleri düzenli olarak ve cilde masaj yaparak uygulamak önemlidir. Yine de unutmayın ki, uzun süre önce oluşmuş olan ve artık beyaza yakın, açık bir renk halini almış olan çatlaklar için bu tip terapiler olumlu sonuç vermeyebilir.

Badem yağı cilt çatlakları için badem yağı en çok önerilen doğal çözümlerin başını çeker diyebiliriz. Özellikle hamilelikte kadınların güvenle başvurabilecekleri yöntemlerden biridir. E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. E vitamini cildin kolajen ve elastin içeriğini arttırmaya yardımcıdır. Ayrıca badem yağı uygulandığı bölgeyi bolca nemlendirir.

Çoğumuzun mutfağında her zaman bulunan zeytinyağı çatlak önleyici olarak da, çatlak tedavisinde de sık sık karşımıza çıkan yağların başında gelir. Zeytinyağı diğer bitkisel yağlara göre daha pahalıdır ama pek çok kozmetik ürüne göre de ucuz olduğu unutulmamalıdır.

Çatlakların bulunduğu bölgeye düzenli olarak başka bitkisel yağlarla, örneğin buğday ruşeymi yağı, zeytinyağı, lavanta yağı ya da kakao yağı ile masaj yapmak çatlakların görünümünü hafifletebilir.

Lavanta ve papatya yağlarından 7′şer damlayı karıştırarak elde edilecek karışım da nemlendirici ve iyileştirici özelliklerde bir karışım olacaktır.

Enfeksiyonları gideren salisilik asit içeriği sayesinde aloe vera çatlaklara karşı etkilidir. Ciltteki yaralar ve lekeler için sık sık aloe vera önerildiği şimdiye dek çoktan kulağınıza gelmiş olabilir. Aloe vera ve zeytinyağı karışımından cilt çatlakları için de olumlu sonuçlar alınabilir.

Üzüm çekirdeğinin faydaları ayrı bir yazı konusu olabilir. Bu arada zengin antioksidan içeriği ve nemlendirici özelliği sayesinde üzüm çekirdeği yağı çatlaklar için önerilen bitkisel yağlardan biridir.

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

Cilt çatlaklarından kurtulmaya çalışmaktansa, daha oluşmadan bu çatlakların önüne geçmek çok daha etkili bir yöntem olacaktır. Bunun için yaşam biçiminizde birkaç değişikliğe gitmeniz ve şu önemli ipuçlarını bilmeniz gerekir:

Eğer sık sık diyet yapıyorsanız ve hızlı bir şekilde kilo verip ardından çok kısa bir süre içerisinde yenidem kilo alıyorsanız, çatlaklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Kilo verecekseniz bile bunu sağlıklı beslenip egzersiz yaparak ağır ağır yapmalı ve şok diyetlerden kaçınmalısınız. Bu tip hızlı kilo alıp vermeler sadece cilt için değil metabolizma için de son derece zararlıdır. Hızla verilen kilolar kısa süre sonra kat kat geri alınır ve zayıflamak isterken başladığınız noktanın da ilerisinde bulursunuz kendinizi. Üstelik ciltteki kötü görünüm de kilolara tuz biber olur.

Cildi nemli tutmanın önemi pek çok kaynakta sık sık tekrarlanıyor. Kuru cilt egzamadan kırışıklığa karşı pek çok tehdide karşı savunmasızdır. Bu tehditlerden biri de cilt çatlaklarıdır. Özellikle banyodan sonra cildinize bolca nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Soğuk havalarda ya da güneş banyosu sonrası, yani hangi mevsim söz konusu olursa olsun cildi nemli tutmak ve kurumasını önlemek uzun dönemde olumlu sonuç verecektir.

Elbette vücudu sadece dışarıdan nemlendirmekle yetinmemelisiniz. Bol bol su içmeniz çatlaklara karşı cildi içeriden destekleyecektir. Günde 8 – 10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Su içme alışkanlığı olmayanlar bu boşluğu çay ya da meyve suyu ile doldurmanın iyi bir fikir olduğunu sanabilirler ama unutmayın ki kafein ya da şeker içeren bu tip içeceklerle su ihtiyacını karşılamak sağlık adına doğru bir düşünce değildir.

Düzenli egzersizin çare olmadığı bir sağlık sorunu var mı? Cilt çatlaklarının önüne geçmek için de yine düzenli spor yapmak, cilde esneklik kazandırabilmeniz adına önemlidir. Böylece çatlaklara karşı cildiniz kendini koruyabilir. Egzersiz sevmiyorsanız örneğin yoga

Özellikle ergenlik dönemindeki gençler lifli yiyeceklerin yanı sıra çinko, A, E ve C vitamini gibi besin maddelerini içeren yiyeceklere ağırlık vermeliler. Gençler dedik ama yetişkinler de bu besin maddelerinin faydalarını ciltlerinde görebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.