Çamur lekesi nasıl çıkarılır?

Kıyafetini çamurlayan sadece çocuklar değildir. Biz yetişkinlerde çoğu zaman farkında olmadan kıyafetimize çamur lekesi bulaştırırız. Özellikle de yağmurlu havalarda bu durum sıklıkla görülür. Peki bu leke nasıl temizlenir?
Çamur lekesi, kolay bir leke olduğundan telaş etmemek gerekir. Kıyafete bulaştığında
yapılacak ilk işlem lekenin kurmasını beklemektir.Sonra leke sert kıllı bir fırçayla fırçalanır. Bir sünger, soğuk suyla ıslatılarak leke soğuk suyla silinir. Eşya sıcak suda yıkanır. Leke yine çıkmazsa , küçük bir sünger, tuvalet ispirtosuna batırılarak çamurlu yer silinir.Eğer leke çıkmamakta ısrar ederse, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silin.

– Yağmurluk gibi giysilerin üzerindeki çamur lekelerini çıkarmak için, yarım litre suda üç çorba kaşığı sirkeyi kaynatın ve bu karışım soğuyunca lekeli yeri silin.

Halıdaki Çamur Nasıl Temizlenir?

-Çamur bulaşmış bölgeye yemek tuzu dökün. Yaklaşık 15 dakika lekeli bölgede tuzu bekletin. Tuz çamuru içine çekecektir. Sonra o bölgeyi elektrikli süpürgeniz ile çektirin. Süpürülen halıdaki çamur lekeleri sizi hiç zorlamadan ve halıya zarar vermeden çıkacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.