Büyüme Hormonu Nedir Nasıl Salgılanır

Büyüme hormonu, bütün salgı bezlerinin başı olan hipofiz bezinden salgılanan, bebeklerin ve çocukların büyümesine yarayan bir hormondur. Büyüme hormonu, kimyasal açıdan 191 tane aminoasit denilen yapıtaşlarının yan yana gelmesi ile meydana gelen polipeptid yapılı bir tür hormondur.
İnsan büyüme hormonunun laboratuar ortamında kalıtsal açıdan bakterilerden sentezlenmesi özellikle kısa boylu çocukların tedavisi için tabiri caiz ise çığır açmış ve büyüme hormonu çocuk hormon hastalıkları uzmanlarınca kimi cücelik vakalarının tedavisinde başarı sonuçlar vermiştir. Bu çocuklar büyüme evrelerini tamamladıklarında yani 18–20 yaş gurubuna ulaştıklarında büyüme hormonu kesilir. Fakat bu çocuklar 40 lı yaşlara geldiklerinde göbekli, şişman ama kasları zayıf kişiler oldukları görülmüştür. Ayrıca çocukluk döneminde bu büyüme hormonu verilen çocukların, yetişkin çağa geldiklerinde sosyal hayata tam olarak uyum sağlayamadıkları, iş ve evlilik hayatlarında sorunlar yaşadıkları, intihar eğilimli oldukları, kalp krizi geçirme risklerinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu noktadan sonra bu tür yetişkinlerde büyüme hormonu tedavisi yapılmaya başlanmıştır. Büyüme hormonunun bu tip hastaları zayıflattığı, kasları güçsüzleştirdiği, kalp hastalıklarını, kalp krizini engellediğini saptanmıştır. 30 sene önceleri sığırlardan alınan hipofiz bezinden elde edilen büyüme hormonu kısa boylu çocukların tedavisi için kullanılırdı. Fakat Avrupa ve Amerika’da yapılan bu tedavi bazı hastalara deli dana hastalığına yakalanmasına sebep olduğu için süratle bu uygulama terk edildi. Molekuler kalıtsal metotla laboratuarda elde edilen büyüme hormonu tedavisi, kesinlikle bulaşıcı hastalık riski olmadığı için hormon uzmanları tarafınca gerçek bir efsane olarak düşünüldü. Büyüme hormonu tedavisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan, kişiler, uzman olmayanlar tarafından vücut geliştirmek isteyenlere, kas gücünü arttırmak isteyenlere, yaşlı kişilere antiaging amacı ile hormon verilmesi, hormon hastalıkları uzmanları tarafınca onaylanmamaktadır. Vücuttaki hormon protein sentezini artırarak büyümeyi sağlar. Aminoasit adı verilen yapıtaşlarının hücreler tarafınca özümsenmesini; akabinde de yan yana getirilerek protein biçimini almasını sağlar. Proteinlerin görevi genel olarak kemiklerin boylarının uzamasını, kasların gelişmesini, iç organların hacminin artmasını sağlamaktır. Ayrıca büyüme hormonu, cildin kırışıksız olmasına, sağlıklı tırnaklara, sağlıklı ve yumuşak cilde fayda sağlar. Ayrıca büyüme hormonu göbek yağlarını eritip kişiye enerji vermesi, kan şekeri düşüşünü engeller.

Kişinin hem fiziksel açıdan, hem psikolojik açıdan sağlığını koruyabilmesi için, hipofiz bezinden büyüme hormonu salgısının yapılıyor olması gerekir. Büyüme hormonu eksikliği olan yetişkinlerin, metabolizma sorunları yaşadığı, uyku sorunları, psikolojik sorunlar, kan şekeri düşüklükleri görülebilir. Büyüme hormonu eksikliğinde iç salgı sisteminin düzeni de bozulur, akabinde cinsel isteksizlik, sexuel yetersizlikler, düzensiz adet gibi sorunlar görülür.

Yetişkin çağdaki kişilerde büyüme hormonu eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kişi kendini sürekli yorgun, halsiz, güçsüz hisseder. Uyku düzensizlikleri, geceleri uyuyamama şikâyetleri, hızla kilo alma, göbek bölgesinde aşırı yağlanma, kemik erimesi, yağ oranının çoğalması, sosyal ilişkilerde zayıflama, evlilik ve iş hayatında başarısızlık, iç dünyasına kapılma, sürekli endişe hali, depresyon, kan şekeri düşmesi sonucu meydana gelen terleme, kalp çarpıntısı el titremesi, kalp kaslarında kasılma güçsüzlüğü, yüksek tansiyon gibi şikâyetlerden muzdariptirler.

Büyüme hormonu sorunlarında tedavi

Tedavi için, büyüme hormonu her gün düzenli olarak iğne ile yapılır. Büyüme hormonu tıpkı şeker hastaları tarafından kullanılan insülin kalemleri gibi kolayca kullanılan ayarlı iğne ile yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku